غذاهایی که می توانند سبب پاکسازی و سم‌زدایی از بدن شوند

ارشناسان معتقدند نه تنها باید به مقدار غذایی که می‌خوریم توجه کنیم بلکه باید به نوع غذایی که می‌خوریم نیز توجه بیشتری داشته باشیم. هدف از غذا خوردن فقط تأمین کالری و رساندن سوخت به بدن نمی‌باشد. برخی از غذاها حاوی پروتئین هستند که برای ساخت عضلات و بافت‌های بدن لازم است. روغن‌ها و چربی‌های طبیعی موجود در برخی از مواد غذایی نیز در تنظیم هورمون‌های بدن مؤثر بوده و ویتامین‌های محلول در چربی را که مورد نیاز بدن می‌باشند تأمین می‌کنند. میوه‌ها و سبزیجات نیز علاوه بر تأمین ویتامین‌ها و آنزیم‌های مورد نیاز بدن، فیبر لازم برای بدن را تأمین کرده و سبب پاکسازی بدن از مواد زائد می‌شوند. مواد غذایی زیادی وجود دارند که اثرات پاکسازی کننده داشته و اغلب در برنامه‌های سم‌زدایی کردن از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
لیمو ترش و سایر مرکبات
مرکبات به‌ویژه لیمو ترش، اثرات قوی در پاکسازی کبد و کیسه صفرا دارند. لیمو ترش از مواد اصلی یکی از رژیم‌های معروف پاکسازی کننده بدن به‌نام «Master cleanse» می‌باشد که در این رژیم به‌مدت ۷ تا ۱۰ روز محدودیت غذایی وجود دارد و چیزی خورده نمی‌شود جز آب تصفیه شده، و لیموناد تند (اسپایسی) که این لیموناد توسط آب لیمو ترش و فلفل قرمز تند به همراه شیره درخت افرا (Maple syrup) درست می‌شود.
مصرف لیمو ترش و یا سایر مرکبات که دارای اسید سیتریک فراوانی می‌باشند سبب پاکسازی کبد و کیسه صفرا از مواد زائد شده و آنها را تمیز می‌کند. از آن‌جایی که کبد دارای نقش اساسی در متابولیسم چربی‌های بدن دارد وجود یک کبد سالم برای کاهش وزن و سم‌زدایی از بدن ضروری است.
کلم و سایر سبزیجات
سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، کرفس، و کلم دارای اثر پاکسازی کننده بر روی روده‌ها می‌باشند. این سبزیجات نه تنها از فیبر بالایی برخوردار هستند، بلکه مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری و مورد نیاز بدن را که برای سلامت بدن لازم است تأمین می‌کنند. کرفس یک منبع غنی و طبیعی سدیم و سایر الکترولیت‌ها می‌باشد که به تنظیم مایعات بدن کمک می‌کنند.
سیب سبز
سیب سبز، سبب تحریک دستگاه گوارش بدن شده و به دفع مواد زائد از بدن کمک می‌کند. کارشناسان توصیه می‌کنند جویدن سیب سبز و یا گلابی در ابتدای هر روز می‌تواند به پاکسازی بدن کمک کند زیرا سبب تحریک و فعال شدن دستگاه گوارش و ترشح شیره‌های گوارشی می‌گردد.
میوه‌های مناطق حارّه
میوه‌های مناطق گرمسیر، حاوی آنزیم‌های گوارشی هستند. آنزیم «بروملین» که در آناناس موجود می‌باشد نه تنها به تجزیه پروتئین در سیستم گوارشی بدن کمک می‌کند بلکه یک ضد التهاب طبیعی نیز می‌باشد. آنزیم «یاپین» که در خربزه موجود می‌باشد نیز از آنزیم‌های گوارشی بوده و سبب شکسته شدن پروتئین به اجزای کوچکتر و هم‌چنین پاکسازی بدن می‌شود. از این آنزیم در ساخت داروهای گیاهی استفاده می‌شود و برای دفع کرم و انگل از بدن مفید است.
برخی از سبزیجات
سبزیجات ریشه‌ای که حاوی فیبر فراوانی می‌باشند مانند چغندر، شلغم و سیب زمینی به پاکسازی روده بزرگ کمک می‌کنند؛ بسیاری از سبزیجات ریشه‌ای دارای یکی دیگر از الکترولیت‌های مهم و ضروری برای بدن به‌نام پتاسیم می‌باشند؛ این سبزیجات دارای کالری زیادی بوده و از آن‌جایی که در زیر خاک رشد می‌کنند بسیاری از مواد معدنی مهم و موجود در خاک را جذب می‌کنند مانند: کلسیم، منیزیم، و روی و آهن.
مواد غذایی پاکسازی کننده بدن
مواد غذایی که در زیر به آنها اشاره می‌شود می‌توانند در سم‌زدایی از بدن مؤثر باشند و می‌توانید آنها را وارد رژیم غذایی روزانه خود کرده و برنامه پاکسازی بدن را شروع کنید.
سبزیجات دارای برگ‌های پهن
سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج، کاهو و….. از بهترین و مناسب‌ترین مواد غذایی هستند که می‌توانید برنامه سم‌زدایی بدن را با آنها شروع کنید. فیبر موجود در این برگ‌ها، کمک می‌کند تا بدن به‌طور طبیعی و خودکار عمل پاکسازی را انجام دهد زیرا این سبزیجات سبب تقویت سیستم گوارش بدن و فعال شدن عملکرد آن می‌شوند؛ این سبزیجات علاوه بر دارا بودن انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی که به سلامت بدن کمک می‌کنند کم‌کالری نیز می‌باشند. روزانه حداقل ۴ وعده از این سبزیجات استفاده کنید.
دانه‌ها و مغزها
برخی از دانه‌ها و مغزها مانند: گردو، بادام، تخم کتان، تخم کدو، تخم آفتابگردان و سدر می‌توانند به پاکسازی بدن کمک کنند. این مواد حاوی فیبر فراوان بوده و به راحتی در بدن هضم می‌شوند در نتیجه به پاکسازی سیستم گوارشی بدن کمک می‌کنند بدون اینکه فشار مضاعفی به آن وارد کنند. می‌توانید به‌عنوان میان وعده و روزانه از این دانه‌ها و مغزها استفاده کنید.
میوه‌ها
میوه، به‌ویژه میوه‌های ارگانیک مواد غذایی مناسبی برای پاکسازی بدن می‌باشند. میوه‌ها نیز مانند سبزیجات حاوی فیبر فراوان، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشند. میوه‌ها برخلاف سبزیجات از کالری بیشتری برخوردار بوده و علاوه بر رساندن انرژی لازم به بدن در طول روز، عمل پاکسازی را انجام می‌دهند. مصرف روزانه ۴ یا ۵ وعده از میوه‌ها می‌تواند اثرات مؤثری در سم‌زدایی بدن داشته باشد.
سیر
سیر نیز یکی از مواد غذایی مناسب و مفید در سم‌زدایی بدن می‌باشد. سیر می‌تواند با تحریک کبد، سبب تولید آنزیم‌های بیشتری شده و در نتیجه به پاکسازی سموم موجود در دستگاه گوارش و سرتاسر بدن کمک زیادی می‌کند.
چای سبز
با جایگزین نمودن چای سبز به‌جای قهوه می‌توانید به پاکسازی بدن کمک کنید. چای سبز از آن جایی که به مانند یک ترموژن (سوزاننده چربی) عمل می‌کند با تحریک و فعال کردن سوخت و ساز بدن و دارا بودن آنتی اکسیدان‌های فراوان می‌توانند سبب پاکسازی بدن شود. نوشیدن یک فنجان چای سبز در صبح و یک فنجان قبل از انجام تمرینات ورزشی سبب تسریع سوخت و ساز بدن و در نتیجه آب شدن چربی‌های زائد بدن می‌شود.
گیاهان دارویی که سبب سم‌زدایی می‌شوند
تخم کتان- Flax seed
یکی از گیاهان معروف که در سم‌زدایی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، تخم کتان است. تخم کتان با افزایش دادن حرکات روده به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند. تخم کتان با افزایش دادن سرعت دفع مواد زائد از بدن می‌تواند در پاکسازی بدن بسیار مفید بوده و مانند یک مسهل مؤثر و قوی عمل می‌کند. بنابر این، این گیاه نه تنها سبب پاکسازی بدن از مواد زائد و سمی می‌شود، بلکه برای افرادی که از یبوست مزاج رنج می‌برند نیز بسیار مفید است. تخم کتان را می‌توان با هر نوشیدنی که دوست دارید مخلوط کرده و میل کنید و یا می‌توانید آن را بر روی سالاد، ماست و یا غذایی که می‌خورید ریخته و میل نمائید.
شبدر قرمز – Red Clover
شبدر قرمز یکی از گیاهان دارویی است که سرشار از فلاونوئیدو ایزوفلاوین‌ها می‌باشد. استفاده از این گیاه می‌تواند به پاکسازی کبد و خون از مواد زائد کمک زیادی بکند. شبدر قرمز مواد زائدی را که کبد و سیستم جریان خون قادر به دفع آن از بدن نمی‌باشند، از بدن دفع می‌کند. شبدر قرمز را می‌توان به‌صورت یک دم کرده مصرف نمود. یک یا دو قاشق غذاخوری شبدر قرمز با آب جوشیده می‌تواند یک نوشیدنی مفیدی به شما بدهد.