غذاهای عالی برای بدست آوردن ویتامین A – K

خوردن یک رژیم غذایی سالم به طور کلی تضمین تغذیه مناسب است بسیاری از مواد مغذی در سبزیجات، میوه، آجیل و غذاهای دریایی موجود است و اگر شما از انواع این مواد مغذی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید به احتمال زیاد همه مواد مغذی مورد نیاز برای تامین سلامتی مطلوب شما فراهم می شود. مواد غذایی که شما شکم خود را با آن پر می کنید غذای شما برای زنده ماندن را فراهم می کند. آنچه می خورید می تواند روی احساس شما نیز تاثیر بگذارد حتی می تواند سال ها چگونگی احساس تاثیر داشته باشد.
بعضی از غذاها، سوخت طبیعی است و توانایی مبارزه با بیماری های بدن را داشته و می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را کاهش دهد. غذاهای دیگری هم وجود دارد که می تواند انرژی شما را تخلیه و سبب اختلال در دستگاه گوارش شما شود.
غذاهای سرشار از ویتامین  A
ویتامین A یک ماده مغذی محلول در چربی است که به فرم و حفظ سلامت ( دندان، استخوان ها، پوست و بافت نرم ) کمک می کند این ویتامین همچنین می تواند به دفع کردن عفونت های باکتریایی و ویروسی، جلوگیری از شب کوری و به سالم نگه داشتن مو و ناخن کمک می کند.
غذاهایی که ویتامین A بالا دارند عبارتند از:
سیب زمینی شیرین
هویج
سبزی اسفناج، کلم پیچ و کلم
طالبی
زردآلو
کدوی حلوایی
فلفل قرمز، فلفل و پودر فلفل قرمز
غذاهای سرشار از ویتامین B
ویتامین B6، B12 و اسید فولیک ( B9 ) به عملکرد مناسب عصب، سنتز DNA و تشکیل سلول های قرمز خون کمک می کند. آنها همچنین برای کمک به حفظ عملکرد مغز، جلوگیری از کم خونی و برای سوخت و ساز بدن مهم هستند.
مواد غذایی دارای ویتامین های B6 و B12 بالا عبارتند از:
گوشت، مرغ و ماهی
غذاهای دریایی، از جمله صدف خوراکی
تخم مرغ
شیر
مواد غذایی دارای اسید فولیک عبارتند از:
سبزیجات دارای برگ سبز
مرغ
آب میوه خاص، از جمله پرتقال و گریپ فروت
غذاهای سرشار از ویتامین C
همچنین به عنوان اسید اسکوربیک شناخته شده می شود ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که از سلامت سلول ها محافظت می کند و بهبود دهنده جذب آهن است. در داشتن دندان ها و لثه های سالم، بهبود زخم و کمک به بدن در برابر عفونت مهم است.
مواد غذایی دارای ویتامین C عبارتند از:
پاپایا
میوه های خانواده مرکبات
توت فرنگی
فلفل
کلم بروکلی
بروکسل جوانه
سبزی برگ دار تیره مانند کلم پیچ، خردل و برگ چغندر
غذاهای سرشار از ویتامین D
ویتامین D یک ویتامین منحصر به فرد است چرا که آن نیز می تواند توسط بدن از نور خورشید تامین شود. این برای سلامت استخوان، سلامت سیستم ایمنی بدن و جذب کلسیم حیاتی است. به گفته موسسه ملی سرطان (NCI)، این ویتامین نیز با کاهش خطر سرطان روده بزرگ در ارتباط است. با این حال، این که آیا در کاهش خطر سرطان های دیگر کمک می کند نامشخص است.
مواد غذایی دارای ویتامین D بالا عبارتند از:
برخی از غذاهای دریایی مانند ( ماهی آزاد، شاه ماهی، گربه ماهی، صدف، ماهی قزل آلا )
شیر
تخم مرغ
قارچ
غذاهای سرشار از ویتامین E
مانند ویتامین C، ویتامین E آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که به محافظت سلول های بدن آسیب، کمک می کند بدن از ویتامین K برای تعمیرات سلول های عضلانی استفاده است  مطالعات بر روی ویتامین E  و سرطان نتایج مختلفی داشته است با این حال، انجمن سرطان آمریکا می گوید که تحقیقات اخیر نشان می دهد که ویتامین E موجود در ذرت، سویا و روغن کانولا ممکن است خواص ضد سرطان داشته باشد.
مواد غذایی دارای ویتامینE  عبارتند از:
دانه آفتابگردان و بادام
اسفناج، برگ چغندر سوئیسی، شلغم تازه
فلفل
مارچوبه
غذاهای سرشار از ویتامین K
ویتامین K برای تشکیل لخته شدن خون حیاتی است. بدون آن، یک برش ساده بدن، سبب خونریزی و مرگ می شود. به گفته انسیتو ملی سلامت، مطالعات نشان می دهد که این ویتامین محلول در چربی به حفظ استحکام استخوان در افراد مسن کمک می کند.
مواد غذایی دارای ویتامین K عبارتند از:
کلم پیچ، اسفناج، خربزه، برگ چغندر سوئیسی، برگ شلغم، خردل
بروکسل، مارچوبه
جعفری
کاهو
کلم بروکلی