فست فود یا غذای آماده چیست؟

فست فود یا غذای آماده چیست؟

فَست فود ( به انگلیسی: Fast food) یا غذای فوری یا زود غذا یا غذای سریع عنوانی است برای غذاهایی که به سرعت طبخ و آماده میشوند. انواع ساندویچ به ویژه همبرگر از فست فودهای رایج هستند.

فست فود در مورد غذاهای خانگی به کار نمیرود. بلکه بیش تر اشاره به غذاهایی میکند که در رستورانها تهیه میشوند. مک دونالد و کی اف سی از رستورانهای مشهوری هستند که در سراسر دنیا غذای سریع ارائه میدهند.

iranhfc

انواع غذاهای فوری

همبرگر ، انواع ساندویچ های سوسیس و کالباس، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، مرغ سوخاری، ناگت مرغ، انواع پیتزا و…
ترکیبات فست فود ها
ترکیبات سوسیس و کالباس که شایعترین نوع غذاهای آماده هستند عبارتند از:
گوشت چرخ کرده(گوشت گاو، گوساله، بره، گوسفند، مرغ و بوقلمون): ۴۰ تا ۹۰ درصد محتویات سوسیس و کالباس را گوشت تشکیل می دهد. در موارد نادر ماهی نیز در تهیه سوسیس مورد استفاده قرار می گیرد.

نمک: نمک به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده (به علت خاصیت ضد باکتریایی ) و پیوند دهنده ذرات گوشت عمل می کند. جذب کلسیم و پروتئین در بدن با مصرف زیاد این غذاها به علت نمک بالای آنها کم شده و در نهایت منجر به پوکی استخوان می شود.

ادویه جات: فلفل، دانه خردل، پیاز، سیر، رازیانه و زنجبیل برای ایجاد طعم های مختلف در انواع سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرند.
شیر خشک، آرد، نشاسته، پروتئین سویا، خرده های نان، پودر سیب زمینی و برنج، روغن مایع، آب، شکر (دکستروز) و ویتامین C
جگر و چربی گاو، گوسفند و مرغ.
پسته، قارچ و پنیر (در برخی موارد استفاده می شوند)
نیتریت ها، نیترات ها و فسفات ها: این ترکیبات جهت حفظ رنگ و طعم سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی برخی از فست فودها

برگر مرغ : این محصول شامل گوشت مرغ، ادویه مخصوصمرغ، آرد سوخاری، تخم مرغ و روغن میباشد.

ناگت مرغ : برای تهیه ناگت مرغ، ابتدا گوشت قسمتهای ران و سینۀ مرغ شستشو شده و پس از چرخ کردن با ادویه جات ، آرد ، تخم مرغ، روغن و نمک مخلوط میشود و پس از قالب زنی، سرخ کردن اولیه صورت میگیرد و پس ازآن منجمد و بسته بندی میشود. قابل ذکر است تمامی مراحل توسط دستگاه های تمام اتوماتیک صورت میگیرد.

کراکت سیب زمینی و مرغ : این محصول شامل سیب زمینی رنده شده، گوشت مرغ، تخم مرغ، ادویه، روغن و نمک میباشد که بصورت نیمه آماده و منجمد عرضه میگردد.

همبرگر ممتاز: همبرگر ممتاز شامل گوشت گوساله، پیاز، ادویه و نمک بوده و مزیت اصلی آن درصد بالای گوشت ( ۸۵ %) و همچنین عدم استفاده از سویا میباشد. همبرگر به صورت منجمد وخام بوده و به صورت وکیوم عرضه میشود.

راه اندازی فست فود

ناگت گوشت : این محصول به صورت نیمه آماده عرضه میگردد و شامل گوشت، ادویه و نمک با پوشش آرد سوخاری میباشد.
فیله ماهی : فیله های ماهی میتواند از مرغوبترین ماهیان صنعتی خلیج فارس و دریای عمان و یا ماهیان وارداتی تولید شود و در بسته بندیهای وکیوم و غیرقابل نفوذ به عوامل خارجی عرضه میگردد. از جمله فیله های ماهی میتوان به فیله ماهی شوریده، شیر، سنگسر و سرخو اشاره کرد.

میگو سوخاری : میگوی استفاده شده از با کیفیت ترین میگوهای آبهای جنوب کشور میباشد که پس از جداسازی سر و پوست و رگ پشتی و انجام شستشوی مناسب، با عطر و بوی مناسب، میگوی تازه وارد خط تولید میشود. میگوها با نمک و ادویه مخلوط میشوند و با پوشش آرد سوخاری سرخ کردن اولیه صورت میگیرد و به صورت نیمه آماده عرضه میگردد.

فیله سوخاری ماهی : این محصول فیله ماهی بدون استخوان میباشد که با استفاده ازادویه های مخصوص طعم بسیار مناسبی را دارا میباشد و با پوشش آرد سوخاری به صورت نیمه آماده و منجمد در بسته بندی جهت مصرف عرضه میگردد.

فیش برگر : فیش برگر از گوشت خرد یا چرخ شده ماهیهای خوراکی حلال گوشت، با افزودنیهای مجاز تهیه و بصورت خام یا نیمه پخت با پوشش یا بدون پوشش فرآوری و در نهایت بصورت منجمد عرضه میگردد.

گوشت خرد یا چرخ شده ماهی (Minced Fish )

به گوشت ماهی اطلاق می شود که با روش های مکانیکی، پوست، استخوا ن ، سر ودم و امعاء و احشاء از آن جدا شده و در نتیجه آن گوشت ماهی خرد شده باشد.

سوریمی (Surimi )

گوشت خرد یا چرخ شده ماهی است که پس از شستشو، آبگیری و پالایش (Straining ) شده باشد این عملیات به منظور تثبیت پروتئینهای میوفیبریلی گوشت ماهی انجام میگیرد. سوریمی حد واسط گوشت چرخ شده و فرآورده های خمیری ماهی مانند فیش برگر، فیش فینگر و غیره میباشد که به دو صورت خام و فرآوری شده تهیه میگردد.