فواید آلبالو در سلامتی

ولین کشورهای تولید کننده آلبالو، ایتالیا و آمریکا هستند بعد از ایتالیا کشور آلمان سالانه ۱۵۰ هزار تن آلبالو تولید می کند درخت آلبالو از ایران به کشورهای دیگر رفته است. درخت آلبالو و میوه آن در مناطق مختلف ایران وجود دارد از میوه آن شربت، مربا، خورش آلبالو یا آلبالوپلو تهیه می شود. ۱۰۰ گرم آلبالو ۷۰ کالری انرژی تولید می کند. آلبالو دارای ویتامینهای A, B, C و مواد معدنی ( مس، کلسیم، کلر، آهن، فسفر، منیزیم، گوگرد، روی، سدیم، پتاسیم، منگنز و کوبالت ) است. از میوه ها و ساقه ی آلبالو برای دارو و غذا استفاده می شود.
آلبالو برای آرتروز، درد عضلانی، آسیب عضلانی ناشی از ورزش، نقرس، بی خوابی استفاده می شود، برای افزایش تولید ادرار، و کمک به هضم غذا استفاده می شود.
در تولید، از آلبالو برای شربت آلبالو و در تهیه دارو برای از بین بردن طعم نامطبوع دارو استفاده شده است.
میوه آلبالو حاوی موادی برای کاهش التهاب و همچنین حاوی ملاتونین که به تنظیم الگوی خواب کمک می کند.
در صنایع غذایی از آلبالو به عنوان غذا یا طعم دهنده استفاده می شود.
آلبالوی ( تازه، خشک شده، پخته شده ) دارای طعم زیاد و غنی از آنتی اکسیدان سالم و طبیعی است آنتی اکسیدان ها بدن را در برابر رادیکال های آزاد که باعث تخریب سلول می شود محافظت می کند.
ملاتونین در آلبالو – ملاتونین موجود در آلبالو برای مبارزه با بی خوابی و کاهش سرعت روند پیری مناسب است. ملاتونین، یک آنتی اکسیدان که به طور طبیعی توسط غده صنوبری مغز تولید می شود آلبالو حاوی یک منبع فراوان آنتی اکسیدان است مسافران از آلبالوی خشک قبل از یک پرواز طولانی و برای سه شب بعد از ورود، برای تنظیم ریتم خواب بخورند مطالعات نشان داده است که ملاتونین اثرات التهابی پیری را کاهش می دهد.
آلبالو برای مبارزه با سرطان، دیابت و بیماری های دیگر  – مصرف منظم آب آلبالو می تواند سطح کلسترول، تری گلیسیرید را کنترل و از افزایش وزن بیش از حد جلوگیری می کند مطالعه ای که بر روی موش های آزمایشگاهی توسط دانشگاه میشیگان انجام شد نشان داد که موش های تغذیه شده با پودر آلبالو همراه با یک رژیم غذایی چرب، افزایش وزن و یا توسعه مشکلات قلبی و عروقی نداشتند محققان همچنین دریافتند که پودر آلبالو سرطان روده در موش ها را کاهش می یابد . مصرف آلبالو همچنین می تواند در بیماران دیابتی به تنظیم قند خون کمک کند.
مسکن طبیعی برای درد – آب آلبالو و آلبالو ترش خشک شده، سبب خنثی کردن علائم التهابی آرتریت و بیماری های بافت همبند بدن می شود خوردن چند آلبالوی ترش یا نوشیدن آب آلبالو کنسانتره در هر روز می تواند درد عضلانی را مانند آسپرین یا دیگر مسکن های محدود کننده درد کاهش دهد.
عوارض میوه آلبالو
میوه آلبالو زمانی که به عنوان غذا و یا دارو استفاده می شود برای اکثر افراد بالغ ایمن است با این حال، مشخص نیست که آیا ساقه آلبالو و یا مکمل های غذایی حاوی ساقه آلبالو بی خطر باشند .
هشدارهای ویژه و اخطار:
بارداری و شیردهی:  خوردن میوه آلبالو برای زنان باردار و یا شیرده در مقادیر طبیعی بی خطر است با این حال، مشخص نیست مقدار دارویی میوه آلبالو، ساقه آلبالوی ترش یا مکمل های غذایی حاوی ساقه آلبالو بی خطر با شند.