فواید جوانه گندم

جوانه گندم یک دانه است که خواص درمانی بسیاری دارد. پر از فیبر و پروتئین و دیگر مواد مغذی مانند کلسیم، آهن، پتاسیم، منیزیم، روی، اسیدهای چرب امگا ۶ و اسیدهای چرب امگا ۳ است. از جوانه گندم در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود. فقط دو قاشق غذاخوری جوانه گندم حدود ۱۵٪ از نیاز روزانه به ویتامین E و ۱۰ درصد از نیازه روزانه به فولات فراهم می کند. در هر ۲ قاشق غذا خوری جوانه گندم تنها ۵۰ کالری وجود دارد.
ارزش غذایی جوانه گندم
جوانه گندم دارای فیبر بالا است
جوانه گندم منبع خوبی از پروتئین سالم است
راهنمایی استفاده از جوانه گندم
ارزش غذایی جوانه گندم
جوانه گندم یک ماده غذایی غنی از مواد مغذی است جوانه گندم منبع خوبی از ویتامین B، فسفر، روی، آهن، سلنیوم و پتاسیم است ۲ قاشق غذاخوری از جوانه گندم خام شامل ۰٫۲۷ میلی گرم تیامین، ۰٫۹ میلی گرم نیاسین، ۴۰ میکروگرم فولات، ۱۲۱ میلی گرم فسفر، ۰٫۹ میلی گرم آهن، ۱٫۷ میلی گرم روی، ۱۱٫۴ میلی گرم سلنیوم و ۱۲۸ میلی گرم پتاسیم است مصرف کافی فولات سبب حمایت از سلامت قلب و جلوگیری از نقص لوله عصبی در کودکان می شود ویتامین های گروه B همه برای کمک به سوخت و ساز مواد غذایی برای تولید انرژی کمک می کنند آهن، خون را اکسیژن دار نگه می دارد فسفر، برای سلامت استخوان مهم است روی، در بهبود زخم مفید است، سلنیوم، مانند یک آنتی اکسیدان از اکسیداسیون سلول محافظت می کند با توجه به انجمن قلب آمریکا، خوردن غذاهای غنی از پتاسیم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
ویتامین E – این از آنتی اکسیدان های محلول در چربی  است و به محافظت سلول ها و بافت از آسیب کمک می کند و ممکن است بیماری های خاص را دفع کند.
اسید فولیک – برای زنان باردار و یک ایده خوب برای همه می باشد این ویتامین B  به سلول های جدید و سالم برای حفاظت در برابر برخی سرطان ها کمک می کند.
منیزیم – این ماده معدنی به قلب، استخوان ها و داشتن سیستم ایمنی قوی کمک می کند داده های اخیر نیز نشان می دهد که حتی ممکن است خطر نوع ۲ دیابت کاهش دهد .
تیامین – این ویتامین B به تبدیل کربوهیدرات به انرژی کمک می کند همچنین برای عملکرد مناسب قلب، عضلات و سیستم عصبی ضروری است.
فسفر – به کلسیم برای ساختن استخوان ها و دندان های محکم کار می کند این ماده معدنی نیز برای رشد، نگهداری و تعمیر تمام بافت ها بدن ضروری است.
روی – بدن شما این ماده معدنی را برای صدها عمل، از جمله ( مبارزه با ویروس ها، کمک به شفای زخم ها، سنتز DNA  و تقسیم سلولی مناسب ) استفاده می کند.
جوانه گندم دارای فیبر بالا است
جوانه گندم علاوه بر اینکه منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد یک منبع خوبی از فیبر است. ۲ قاشق غذاخوری حاوی ۱٫۹ گرم فیبر، این مقدار فیبر با یک تکه نان گندم کامل برابر است. فیبر بیشتر در رژیم غذایی سبب سیری و به کنترل وزن کمک می کند. فیبر در مواد غذایی حرکات روده را بهبود می بخشد و سبب کاهش یبوست می شود. همچنین می تواند میزان کلسترول خون را کاهش می دهد.
جوانه گندم منبع خوبی از پروتئین سالم است
جوانه گندم یک منبع خوبی از پروتئین است. ۲ قاشق غذاخوری حاوی ۳٫۳ گرم پروتئین است برای کمک به حفظ توده بدون چربی بدن، سلول های جدید و حفظ سیستم ایمنی بدن از پروتئین سالم در مواد غذایی استفاده می شود.
راهنمایی استفاده از جوانه گندم
به جای آرد هنگام پخت از جوانه گندم استفاده  می شود شما می توانید  ۱/۲ یک فنجان ( ۱۲۵  میلی لیتر )  از آرد را در دستور العمل مانند کلوچه، ماکارونی و سایر محصولات پخته استفاده کنید.
آن را به بلغور جو دوسر اضافه کنید است – همچنین شما می توانید یک قاشق غذاخوری یا ( ۱۵ میلی لیتر ) را به بلغور جو دوسر صبحانه خود اضافه کنید دوز روزانه توصیه می شود برای جوانه گندم ۱ قاشق غذاخوری یا ۱۵ میلی لیتر برای هر ۴۵٫۴ کیلوگرم وزن است.
جوانه گندم را جایگزین پودرهای سوخاری کنید – در دستور العمل مانند میت لوف، کاسرولها و مرغ پخته شده، نیمی از مقدار توصیه شده از خرده نان را با جوانه گندم جایگزین کنید.
استفاده از روغن جوانه گندم در پختن –  شما می توانید از روغن جوانه گندم در مواد غذایی استفاده کنید. شما نباید از آن به عنوان روغن سرخ کردنی استفاده کنید. مواد مغذی روغن جوانه گندم با حرارت دادن از دست می رود. از روغن جوانه گندم به جای روغن زیتون در سس سالاد و سس های پاستا استفاده کنید. شما همچنین می توانید از آن به جای سبزیجات در پخت استفاده کنید. این روغن پروتئین و ویتامین های A، D و E بیشتر ی به مواد غذایی شما اضافه می کند.