لیست کامل تجهیزات رستوران

رستوران یکی از مشاغل پر درآمدی است که البته میزان درآمد به عوامل مختلفی از جمله نحوه برخورد با مشتری، مکان رستوران، منوی غذا و کیفیت خدمات بستگی دارد. به هرحال اگر با این کسب‌وکار آشنایی کافی داشته باشید، می‌توانید در آن موفق شوید. برای راه اندازی یک رستوران کامل، لازم است که با لیست تجهیزات آن آشنا شوید؛ به همین دلیل است که در این مطلب می‌خواهیم لیست کامل تجهیزات رستوران را به شما معرفی کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

دیگ خیساندن

دیگ خیساندن یکی از تجهیزات مورد نیاز رستوران است که حتما باید در آشپزخانه وجود داشته باشد. با استفاده از این دیگ می‌توان برنج مورد نیاز را خیساند. در اغلب غذاهای ایرانی، از برنج استفاده می‌شود. در نتیجه داشتن این وسیله می‌تواند کمک زیادی به سرعت کار بدهد. همچنین حجم زیادی از برنج را می‌توانید در آن قرار دهید. دقت داشته باشید که جنس دیگ باید از استیل باشد.

لیست تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی رستوران

چرخ گوشت صنعتی

چرخ گوشت صنعتی یکی دیگر از تجهیزات رستوران است که حتما باید در آشپزخانه وجود داشته باشید. برای تهیه گوشت چرخ کرده جهت تهیه کوبیده، حتما باید این دستگاه را در آَشپزخانه داشته باشید. لازم به ذکر است که در رستوران‌های حرفه‌ای که غذاهایی بسیار خوبی سرو می‌کنند، هیچ‌گاه از گوشت چرخ شده آماده استفاده نمی‌شود، بلکه در داخل آشپزخانه با استفاده از این دستگاه، گوشت را چرخ می‌کنند.

اره استخوان بر

برای برش ماهی‌های یخ زده یا گوشت همراه با استخوان، باید از اره استخوان بر استفاده کنید؛ به همین دلیل اره استخوان بر را هم در لیست تجهیزات موردنیاز برای راه اندازی رستوران قرار داد‌ه‌ایم. این دستگاه بسیار ضروری بوده و کاربرد زیادی در آشپزخانه‌های صنعتی و رستوران دارد.

دستگاه یخ ساز صنعتی

در گذشته هر یک از رستوران‌هایی که به یخ نیاز داشتند، سفارش بیرونی می‌گذاشتند؛ اما امروزه آن دوران گذشته است و در هر رستورانی می‌توان دستگاه یخ ساز پیدا کرد. با استفاده از دستگاه یخ ساز، به راحتی قالب‌های یخ مورد نیاز برای مصرف آماده می‌شوند. درضمن این دستگاه، قالب‌های یخ را به صورت پیوسته و در ابعاد مختلف آماده می‌کند.

خلال کن صنعتی

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که در لیست تجهیزات رستوران قرار می‌گیرد، دستگاه خلال کن صنعتی است. از این دستگاه برای خلال کردن سیب زمینی، قطعه قطعه کردن میوه، هویج یا سایر موارد استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که خرید این دستگاه باید با توجه به منوی رستوران و همچنین نیاز روزانه بستگی دارد.

خرید اجازق صنعتی برای آشپزخانه رستوران

اجاق گاز صنعتی

یکی دیگر از لوازم بسیار مهمی که برای راه اندازی رستوران نیاز دارید، اجاق گاز صنعتی است. اجاق گازهای صنعتی در دو مدل فر دار و بدون فر هستند. با توجه به نیاز می‌توان هر یک از این مدل‌ها را انتخاب کرد. بعضی از مدل‌های اجاق گاز به صورت صنعتی تولید می‌شوند که گرم کن هم دارند. یعنی بعد از پخت غذا، آن را گرم نگه می‌دارند.

کباب پز صنعتی

کباب پز صنعتی به صورت گازی و ذغالی هستند که بیشتر رستوران‌دارها، نوع گازی آن را تهیه می‌کنند. البته در بعضی از رستوران‌ها، کباب‌پز به صورت ذغالی تهیه می‌شود که با توجه به نوع رستورانی که می‌خواهید راه اندازی کنید، می‌توانید این مدل را هم انتخاب کنید.

 با توجه به مدل غذاهایی ایرانی، حتما باید یک کباب پز در رستوران خود داشته باشید. کباب پزها به دو صورت گازی و تابشی هم موجود هستند که مدل تابشی قیمت بیشتری دارند. استفاده از کباب پز تابشی، باعث جلوگیری از پیچیدن بوی کباب می‌شود و همچنین چربی کباب هم به خوبی گرفته خواهد شد.

اهمیت نصب هود صنعتی برای آشپزخانه رستوران

هود صنعتی

هود صنعتی یکی دیگر از تجهیزات رستوران است که نمی‌توانید از آن چشم پوشی کنید. داشتن هود باعث می‌شود که بو و دود به خوبی جذب شوند. هودهای صنعتی با توجه به اینکه قدرت کشش بیشتری دارند، برای رستوران‌ها بهتر هستند. هود را باید در بخش پخت غذا نصب کرد تا بوی غذا از آشپزخانه خارج شود.

دستگاه استریل

خرید دستگاه استریل، اهمیت بسیار ویژه‌ای در بهداشت رستوران دارد. خرید این دستگاه به ویژه برای چاقو و کارد بسیار مهم است. دستگاه استریل با استفاده از اشعه فرابنفش کار و اجسام را به خوبی استریل و ضد عفونی می‌کند. این دستگاه به خوبی می‌تواند باکتری‌های خطرناک و بیماری‌زا را از بین ببرد.

تجهیزات ظرفشویی برای راه اندازی رستوران

تجهیزات ظرفشویی صنعتی

این تجهیزات شامل چندین مورد می‌شوند. به عنوان نمونه می‌توان به میز ظروف کثیف اشاره کرد. این میز می‌تواند تمامی ظروف کثیف را در برگیرد. همچنین در ابعاد مختلف و با توجه به نیاز قابل سفارش است. به غیر از این مورد، دستگاه ظرفشویی هم از دیگر تجهیزات رستوران است که حتما باید در رستوران وجود داشته باشد؛ چون حجم بالایی از ظروف توسط شخص قابل شستن نیستند و زمان زیادی می‌برند.

سیخ‌شور صنعتی هم یکی دیگر از تجهیزاتی است که برای رستوران لازم است. البته اگر قصد سرو غذاهای ایرانی مانند چلوکباب را دارید، این دستگاه برای شستن سیخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرعت زیادی دارد. به غیر از این مورد باید سینک ظرفشویی صنعتی هم برای آشپزخانه خود تهیه کنید. این نوع سینک‌ها، لگن‌های عمیق‌تر و بزرگتری دارند که برای رستوران‌ها مناسب هستند.

قفسه استیل

استفاده از قفسه‌های استیل در رستوران لازم است؛ چون تمام مواد غیریخچالی را می‌توان در این قفسه‌ها قرار داد و مرتب کرد. بسیار از وسایل دیگری که لازم هستند را هم می‌توانید در این قفسه‌ها قرار دهید. به هر حال داشتن قفسه بسیار مهم و ضروری است؛ چون فضایی برای مرتب کردن اشیا به وجود می‌آورد.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم لیست تجهیزات رستوران که بسیار ضروری و مهم هستند را به شما معرفی کنیم. قطعا تجهیزاتی که می‌توانید برای رستوران خود تهیه کنید، بسیار بیشتر از این موارد هستند اما همان‌طور که گفتیم این تجهیزات ضروری و مهم هستند که باید در الویت خرید باشند.

تهیه دیگر تجهیزات به کسب‌وکارتان بستگی دارد. معمولا منوی غذا و اهداف شما از راه اندازی رستوران تاثیر زیادی روی خرید تجهیزات دارد. علاوه بر این موارد، لازم است تجهیزات دکوراسیون، میز و صندلی‌ها و سایر موارد را هم تهیه کنید.