مارون گلاسه ایتالیائی

مواد لازم:
یک کیلوگرم شاه بلوط، پوست گرفته

یک کیلوگرم شکر ریزدانه

دو و نیم فنجان آب

یک قاشق چایخوری عصاره وانیل

دستور تهیه:

۱. شاه بلوط ها را در قابلمه بزرگی بریزید و آب کافی به آن اضافه کنید تا روی آنها را بپوشاند. قابلمه را روی شعله اجاق بگذارید تا آب آن بجوشد و حدود ۱۰ دقیقه شاه بلوط ها بپزند. سپس آنها را آبکشی کنید و آب آن را دور بریزید. با حوله تمیزی پوست شاه بلوط های پخته را بکنید.

۲. در قابلمه جداگانه ای دو و نیم فنجان آب، شکر ریزدانه و وانیل را بجوشانید و دائماً هم بزنید. این مخلوط را ۵ دقیقه بپزید.

۳. شاه بلوط های آماده را به شربت در حال جوش اضافه کنید و هم بزنید تا کل این مخلوط بجوشد. حدود ۱۰ دقیقه بگذارید بجوشد و گاهی هم بزنید. حالا شاه بلوط های آبنباتی و شربت آن را داخل ظرف بزرگی بریزید و درپوش ظرف را بگذارید. حدود ۱۲ تا ۱۸ ساعت بگذارید شاه بلوط ها در این شربت خیس بخورند.

۴. سپس شاه بلوط ها و شربت را به ظرف تمیزی منتقل کنید و همین کار را تکرار کنید. این بار دو دقیقه بجوشانید و سپس بگذارید این مخلوط حدود ۱۸ تا ۲۴ ساعت خیس بخورد. همین پروسه را ۳ – ۴ بار تکرار کنید تا شربت کاملاً جذب شاه بلوط ها شود.

۵. حالا فر را بگذارید در دمای ۲۵۰ درجه فارنهایت گرم شود و شاه بلوط های آبنباتی را روی ظرفی که کاغذ روغنی رویش کشیده اید بچینید. ظرف شاه بلوط را داخل فر بگذارید و شعله آن را خاموش کنید. بگذارید ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت شاه بلوط ها در فر خشک و سفت شوند و سطح آنها خشک شود. مارون گلاسه شما آماده است.