محصولات ارگانیک در رستوران

شاید شما هم با برخی از رستوران ها که عنوان ارگانیک را به دوش می کشند برخورد کرده باشید.

لغت ارگانیک به شیوه یا عملکرد کشاورزان و دامپروران هنگام پرورش، تولید و فرآوری محصولات اشاره می کند. تولید محصولات ارگانیک حرکت به سمت زمان های قدیم تر است که تمام مواد غذایی به صورت طبیعی بودند.

محصولات تولید شده به روش ارگانیک سالم تر بوده و به عنوان غذاهای خوشمزه تر برای تغذیه انسان و حیوانات میتواند بکار رود. این محصولات به ‌دلیل اینکه پس از برداشت در مدت زمان کمتری، به‌دست مصرف‌کننده می‌رسند، خوشمزه و خوش‌طعم‌تر هستند. استفاده از کودهای شیمیایی با پایه نفتی برای تهیه محصولات کشاورزی، خاک و آب مناطقی که در آنها کشاورزی صورت می‌گیرد را آلوده می‌کند. به این ترتیب با آلوده شدن آب و خاک، تمامی محصولاتی که در آن مزارع تهیه می‌شوند، دچار آلودگی می‌شوند و این می‌تواند برای مصرف‌کنندگان این نوع مواد‌غذایی و همین‌طور دام‌هایی که در این زمین‌ها تغذیه می‌شوند مضر باشد و بر سلامت مصرف‌کننده تاثیر می گذارد.

به همین دلیل امروزه تولید و مصرف محصولات ارگانیک رشد یافته است. محصولات کشاورزی و دامی که به‌صورت ارگانیک تهیه می‌شود بدون دخالت یا بدون مصرف آفت ‌کش ‌ها، کودهای شیمیایی و ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی تولید می شوند. در کشاورزی به روش ارگانیک از هیچ ‌گونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. کشاورزان و دامپرورانی که محصولات خود را به شیوه ارگانیک پرورش می دهند، به هیچ عنوان از روش عادی برای کوددهی، کنترل آفات و مقابله با انواع بیماری های دامی استفاده نمی کنند.

کشاورزان ارگانیک به جای استفاده از کودهای شیمیایی از کودهای طبیعی نظیر کودهای حیوانی و کمپوست (مخلوط کود گیاهی و خاک) استفاده می کنند. که این نوع کود هم برای رشد گیاه و هم برای تغذیه خاک مفید است. کشاورزان ارگانیک برای کاهش آفات و بیماری ها، به جای استفاده از آفت کش های مصنوعی، آفت کش های خود را از منابع طبیعی می گیرند. همچنین در مورد محصولات ارگانیک حیوانی، دامپروران ارگانیک دام های خود را با علوفه و مواد غذایی ارگانیک تغذیه می کنند اما دامپروران عادی اغلب به دام های خود آنتی بیوتیک، دارو و ترکیبات هورمونی برای رشد و مقابله با بیماری ها می دهند.

محصولات ارگانیک با اینکه معمولا از اندازه کوچکتری برخوردارند، اما به دلیل گرانی روش های کاشت، داشت و برداشت، قیمت بالاتری نسبت به محصولات غیرارگانیک دارند.

این روزها تعداد رستوران‌ هایی که برای تهیه غذا از محصولات ارگانیک استفاده می کنند نیز در حال رشد و افزایش است و مردم استقبال خوبی از این رستوران ها می کنند. و همچنین بسیاری از سالادهای آماده با استفاده از سبزیجات ارگانیک تهیه می شوند. استفاده از محصولات ارگانیک در تهیه غذا موجب افزایش ارزش غذایی و سالم تر شدن غذا می شود.