مواد غذایی برای رهایی از استرس

سترس روی بدن شما اثر کرده و سبب ( تضعیف سیستم ایمنی بدن ، تحت فشار قرار دادن قلب، کاهش میل جنسی و تخریب دستگاه گوارش ) می شود بدن شما تنها می تواند با آنچه که می خورید کار کند بنابراین اگر ناخواسته غذاهای آشغال مصرف کنید شما احساس بی ارزشی درعملکرد دارید. پر کردن بدن خود با مواد غذایی مناسب، می تواند به حفظ خلق و خوی درست کمک کند و استرس را به عقب بر می گرداند.
اول، شما باید بدانید از مصرف کدام غذاها اجتناب کنید این غذاها استرس و اضطراب را با تحریک مغز به اشتباه افزایش می دهند و یا بدن را در طی فرایند هضم تحت فشار قرار می دهند.
مواد غذایی که باید از خوردن آنها اجتناب کنید عبارتند از:
نوشیدنی قهوه، نوشیدنی های انرژی زا، سودا و دیگر نوشیدنی های کافئین دار
غذاهایی حاوی چربی چند اشباع، موجود در غذاهای فرآوری شده
غذاهای سرخ شده
الکل
شما با گنجاندن مواد غذایی زیر در رژیم غذایی خود، بدن خود در مقابل استرس مجهزتر کنید
۱ –  گوشت، گوشت گاو ناب
ویتامین های B، روی و آهن در گوشت گاو بدون چربی کمک خواهد کرد. اسیدهای چرب امگا۳ به ویژه در گوشت گاو علف خوار بخش مهمی در سلامت مغز و قلب است.
۲ – ماهی آب شیرین
ماهی مانند ماهی آزاد، شاه ماهی و تن، دارای اسیدهای چرب امگا۳ و ویتامین های B6 و B12 می باشد این مواد مغذی ضروری ارتقای عملکرد سالم مغز و خلق شما را بالا برده و دو جنبه مهم از مبارزه با استرس است.
۳ – بوقلمون
یک دلیل که شما بعد از خوردن بوقلمون احساس آرامش دارید .اسید شناخته شده به عنوان L – تریپتوفان است که سبب آزاد شدن سروتونین، یک ماده شیمیایی که سبب آرام کردن مغز شما می شود.
۴ – آوکادو
آووکادو مقدار قابل توجهی از امگا ۳S آزاد می کند همچنین حاوی پتاسیم، که به کاهش فشار خون کمک می کند و می تواند استرس را کاهش دهد.
۵ – غلات
کربوهیدرات ها به عملکرد مغز کمک می کند آنها سطح ماده شیمیایی سروتونین را بالا می برند غلات کامل پردازش شده انرژی با دوامی را فراهم می کند.
۶ – بادام و دانه آفتابگردان
حاوی ریبوفلاوین، روی، منیزیم، ویتامین E و سایر ویتامین ها و مواد معدنی هستند آجیل و دانه ها در طول روز می تواند از استرس جلوگیری کنند.
۷ – سبزیجات برگ سبز تیره
سبزها مقدار زیادی از ویتامین های B، از جمله اسید فولیک حمل می کنند که برای کاهش علائم افسردگی، کاهش استرس و کاهش اضطراب بسیار مهم است همینطور کلم پیچ، اسفناج، آروگولا و برگ چغندر سوئیسی موثر هستند.
۸ – میوه ها
میوه ها مانند زغال اخته، پرتقال، زردآلو، طالبی، خربزه درختی، و تمشک حاوی ویتامین C و دیگر مواد مغذی حیاتی است که به کاهش استرس کمک می کند این میوه ها همچنین با رادیکالهای آزاد که می تواند به انواع خاصی از سرطان منجر شود مبارزه می کند