نظافت سالن در فست فود

نظافت سالن در فست فود

نظافت سالن در فست فود

نظافت سالن در فست فود ها یکی از مقوله های بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. لحظه اول یکی از لحظات مهم و به یاد ماندنی در برخوردها و دیدارها می باشد.

مشتریان زمانی که وارد فست فود شما می شوند ابتدا به طور معمول سالن شما را می بینند. بهتر است برای اینکه خاطره خوشی در لحظه اول برای آنها به وجود بیاید تمامی تلاش های خود را برای مرتب و تمیز نگاه داشتن سالن فست فود خود بنمایید.

در اینجا سعی داریم به پاره ای از نکات در مورد نظافت سالن در فست فود بپردازیم که بسیار حائز اهمیت است و اگر شما بتوانید در این مقوله موفق باشید یکی از صد آیتم موفقیت در کسب و کار فست فود خود را طی نموده اید. این مطلب برای کسانی که به تازگی فست فود را اندازی نموده اند می تواند بسیار مفید باشد.

نظافت سالن در فست فود

نکاتی در مورد نظافت سالن در فست فود:

 • محیط بیرونی رستوران یا فست فود: شما به عنوان کسی که فست فود یا رستوران راه اندازی می کنید، مسئولیت بیرون مغازه خود را نیز به عهده دارید. گاها مشاهده می شود برخی از فست فودها با درست کردن فضای سبز و طراحی یک تابلوی زیبا و ده ها کار خلاقانه دیگر نمای خوبی از فست فود خود به نمایش می گذارند.

بعد از اینکه شما یک محیط دلنشین را آماده نمودید، وظیفه ای دیگری به عهده دارید و آن چیزی نیست جز حفظ و نگهداری آن.

پرسنل شما باید هر روز شیشه ها را تمیز کنند، جلوی رستوران را با آب و شوینده بشویند، و در طول روز چندین بار جارو بزنند. پس یکی از مکان هایی که سالن کاران در فست فود باید به آن توجه نمایند محیط بیرونی فست فود است.

 • سرویس بهداشتی: یکی از فضا های بسیار مهم که باید مورد توجه شما به عنوان راه انداز فست فود قرار گیرد، نظافت سرویس بهداشتی می باشد. این مکان یکی از پارامترهای بحرانی در تعیین سطح رستوران شما می باشد.

راه اندازی فست فود

ویژگی های سرویس بهداشتی خوب

سرویس بهداشتی خوب دارای ویژگی هایی است که در اینجا برای شما خواهیم آورد:

 • به حد کافی بزرگ و جا دار باشد. یعنی مشتریان در آن احساس تنگی و خفگی نکنند، یا افرادی که درشت تر هستند به مشکل نخورند.
 • تمامی امکانات لازم را داشته باشد، داخل سرویس روشویی باشد، جای دستمال و مایع دست شویی و سایر امکانات، گاها مشاهده می شود در سرویس بهداشتی روشویی نیست یعنی روشویی بیرون قرار دارد. این طراحی ها معمولا خوشایند مشتری ایرانی نیست.
 • همیشه تمیز و ضد عفونی شده باشد، پرسنل شما باید هر پنج بار حداکثر سرویس را شسته و ضد عفونی کنند، بوی مواد شویند می تواند به مشتریان شما احساس تمیزی بدهد.
 • حتما سرویس پرسنل و مشتریان خود را جدا کنید. فقط خانم های کانتر می توانند از سرویس بهداشتی مشتریان استفاده نمایند.
 • حتما برای سرویس بهداشتی خود چک لیست تهیه کنید.

نظافت سالن در فست فود

 • نظافت سالن در فست فود: سالن شما باید روزانه دو بار و قبل از شروع هر شیفت کاری شسته و تمیز شود، البته این مهم برای فست فودهای که دائم کار می کنند سخت است ولی می توانند بخش به بخش این کار را انجام دهند. شستشوی اصلی هر روز صبح اول وقت صورت می پذیرد. یعنی تمامی آیتم های موجود در چک لیست نظافت سالن فست فود چک می شود، و در طول روز میزها بعد از هر سفارش تمیز شده و زیر میزها جارو می شود.

به نظافت سالن خود اهمیت ویژه ای بدهید، زیرا در غیر این صورت با مشکلات زیر روبرو خواهید شد:

 • لغو مجوز شما از سوی اداره بهداشت
 • نارضایتی مشتریان
 • تخریب سریع تر سرمایه دکوراسیون شما
 • سخت تر شدن امر نظافت بعد از گذشت زمان

وقتی شما هزینه می کنید و سالن کار استخدام می کنید، بهتر است که از او بخواهید وظیفه خود را به نحو احسنت انجام دهد. از عمده مشکلات این بخش عدم کاریزمای مدیریت برای کار کشیدن از پرسنلی است که فرهنگ کار ندارند و یا به قول معروف از زیر کار در رو هستند.

گروه iranhfc  با تهیه انواع چک لیست های لازم برای نظافت سالن در فست فود و همچنین تدوین سیاست های تشویقی و تنبیه ای می تواند کمک شایان ذکری به کسانی که قصد راه اندازی فست فود را دارند انجام بدهد.