نکات آشپزخانه

نشاسته ذرت: برای اطمینان یافتن از تازه بودن نشاسته ذرتی که خریده اید ۱ قاشق چایخوری سرکه را با ۱ قاشق چایخوری نشاسته ذرت مخلوط کنید اگر مخلوط این دو کف کرد و تشکیل حباب داد، نشاسته ذرت تازه می باشد.
تخم مرغ: تخم مرغ را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از مصرف از یخچال بیرون آورید تا با دمای محیط هماهنگ گردد. با توجه به پوست تخم مرغ می توانید از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید. تخم مرغهای تازه پوست زبر و گچی مانند دارند. در حالیکه تخم مرغهای کهنه پوسته نرم و صافی دارند و ظاهر گچی خود را از دست داده اند، همچنین با قرار دادن تخم مرغ در آب نمک سرد می توانید تازه بودن تخم مرغ را امتحان کنید: تخم مرغ تازه در ته آب قرار می گیرد و تخم مرغ کهنه به سطح آب می آید.
برای اینکه پوست کندن تخم مرغ پخته راحتتر صورت گیرد به این نکات توجه کنید:
به محض اینکه پختن تخم مرغ به اتمام رسید پوست آن را ترک دار کنید و در آب سرد قرار دهید.
قبل از پختن تخم مرغ با یک سوزن ته آن را سوراخ کنید.
۱ قاشق چایخوری نمک به آبی که تخم مرغ در حال پختن است اضافه کنید.
برای جدا کردن تخم مرغ های خام و پخته از یکدیگر، شروع به چرخاندن تخم مرغ بر روی سطح صافی بکنید. تخم مرغ پخته به راحتی می چرخد اما تخم مرغ خام به خوبی نمی چرخد.
عسل: اگر عسل شکرک زد آنرا در یک ظرف حاوی آب داغ قرار داده تا به شکل اولیه خود برگردد.
اگر می خواهید عسل را در موردی استفاده کنید که نیاز به اندازه گیری دارد قبل از اینکه عسل را در ظرف مورد نظر خود بریزید در ابتدا ظرف اندازه گیری (قاشق- فنجان) را با کمی روغن چرب کنید تا عسل به راحتی از آن بریزد.
لیموترش : لیموهایی را انتخاب کنید که پوست نازک و صافی دارند و نسبت به اندازه اش سنگین می‌باشد . برای تهیه ابلیمو از لیموهای تازه به این نکات توجه کنید تا آبلیموی بیشتری بدست آورید : لیمو ها را داخل یک ظرف آب داغ قرار دهید قبل از اینکه آنها را برش زده و آبگیری کنید ؛ و یا به مدت ۱۰ ثانیه در داخل مایکروویو قرار دهید .
کشمش: اگر کشمش هایی که در خانه نگهداری می کنید خشک شده اند آنها را داخل ظرفی ریخته و بر روی آنها آب جوش بریزید و بگذارید حدوداً ۵ دقیقه در این اب بمانند سپس آنها را ابکشی کرده و بگذارید تا آب آن کاملاً خشک شود با این روش کشمش های نرم و تازه ای خواهید داشت برای تازه نگه داشتن کشمش ها می توانید آنها را داخل ظرف در بسته ای ریخته و در یخچال نگهداری کنید .
سبزیجات :
هویج : هویج هایی را انتخاب کنید که سفت و محکمند و به رنگ نارنجی روشن یا نارنجی پر رنگ هستند . اگر می خواهید هویج ها را چند روز نگهداری کنید بهتر است سر انها را بزنید در این صورت آب داخل هویج حفظ شده و از پلاسیده شدن آن جلوگیری می شود . هویج های پوست کنده شده شیرین ترند چون پوست هویج مزه تقریباً تلخی دارد .
کرفس : برای تازه کردن کرفسی که پژمرده و پلاسیده شده بهتر است آنرا در اب سرد قرار دهید و بعد به مدت چند ساعت در یخچال بگذارید .
سیر : برای اینکه پوست کندن سیر اسان تر شود می توانید آنرا به مدت ۱۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید . برای تازه نگه داشتن سیرهایی که پوست گرفته و خرد شده اند می توانید آنها را داخل ظرف شیشه ای ریخته و روی آنرا روغن زیتون بریزید تا حدی که روی سیر ها را بپوشاند و سپس آن ظرف را درون یخچال نگهداری کنید بدین ترتیب هم طعم و همچنین عطر سیرها به مدت یک هفته حفظ خواهد شد.
پیاز : اگر پیازی را به دو نیمه کرده اید و فقط یک نیمه آنرا می خواهید استفاده کنید نیمه بالایی را استفاده کرده و نیمه ای را که ریشه دارد نگهداری کنید زیرا نیمه ریشه دار به مدت طولانی تری تازه می ماند .
– برای جلوگیری از اشک ریختن هنگام پوست گرفتن پیاز ، پیاز را پوست کرده و به دو نیمه کنید و آنرا به مدت ۱۰ دقیقه در آب قرار دهید و سپس خرد کنید .
– قبل از خرد کردن پیاز انرا برای مدتی در یخچال قرار داده تا خنک شود سپس خرد کنید .
– موقع خرد کردن پیاز تا جایی که می توانید نفس خود را نگه دارید .
– سعی کنید در فضایی که پیاز خرد می کنید ۱ تا ۲ عدد شمع روشن کنید .
– برای از بین بردن بوی پیاز از دستهایتان یک تکه لیموترش را نمک زده و آب آنرا بر روی دستهایتان ریخته و دستها را به هم بمالید و سپس دستهایتان را ابکشی نمایید .
قارچ ها : اگر می خواهید قارچ را برای مدتی در یخچال نگهداری کنید آنها را نشویید و داخل یک پاکت نگهداری کنید هرگز داخل کیسه فریزر نگهداری نکنید چون باعث مرطوب شدن قارچ و در نتیجه خراب شدن آن می گردد .
فلفل : برای تازه نگهداشتن فلفل به مدت طولانی تر بهتر است که ته فلفل را بگیرید و سپس در یخچال نگهداری کنید .
سیب زمینی : سیب زمینی و پیاز را نزدیک هم نگهداری نکنید زیرا وجود پیاز باعث گندیدن و فاسد شدن سیب زمینی می گردد . در جایی که سیب زمینی ها را نگهداری می کنید یک سیب قرار دهید تا از جوانه زدن آنها جلوگیری شود .
گوجه فرنگی : اگر گوجه فرنگی ها نارس هستند می توانید آنها را درون یک پاکت گذاشته و در یک محیط تاریک قرار دهید تا رسیده شوند و یا می توانید آنها را درون یک ظرف در پوشیده گذاشته و یک سیب هم درون آنها قرار دهید گاز اتیلنی که از سیب متصاعد می شود باعث رسیدن گوجه فرنگی ها می شود.