نیاز بدن به چربی:

نیاز بدن به چربی:
چربی ها در ساختار سلولها به خصوص دیواره سلولهای مغزی نقش مهمی دارند چربیها در بدن به مدت طولانی میتوانند ذخیره شوند و در مواقع بحرانی ( گرسنگی طولانی و روزه داری ) بدن از چربی ذخیره شده دربافت ها برای تهیه انرژی استفاده می کند اگر چربی ذخیره شده در بافتها از مقدار معینی بالاتر رود باعث اضافه وزن و چاقی می شود.
یک فرد بالغ با فعالیت بدنی متوسط روزانه حداقل ۳۶گرم ( ۳ قاشق غذاخوری ) و حداکثر ۷۰ گرم ( ۶ قاشق غذاخوری ) روغن و چربی نیاز دارد که البته بیشتر این نیاز از طریق چربیهای مخفی در غذا ها به بدن ما میرسد. برای پختن غذاها از روغن مایع نباتی استفاده کنید
 
مصرف روغن زیتون و روغن ماهی برای بدن مفید است. از سوختن هر گرم چربی در بدن ۹ کالری انرژی آزاد میشود یعنی از ۱۰۰ گرم چربی ۹۰۰ کالری انرزی تولید می شود. در کلیه افراد بالای۲ سال باید ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن از چربیها تامینشود. چربیها از واحدهای اسیدچرب تولید می شوند. که این اسیدهای چرب دو دسته هستند اسیدهای چرب غیر ضروری که بدن خودش تولید می کند و نیازی به آنها ندارد و اسیدهای چرب ضروری ( امگا۳ وامگا۶ ) که بایستی از طریق مواد غذایی به بدن برسد وقتی تمام ظرفیتهای کربن توسط هیدروژن موجود در چربی پر شود چربی اشباع به وجود می آید که همان چربی جامد است و برای بدن مضر است. این چربیها باعث سنگینی و رخوت و سستی در بدن شده و باعث رسوب دررگهای بدن و بیماری های قلبی عروقی می شود.( حد اکثر ۱۰ درصد از ۳۰ درصد سهم چربیها می تواند از این نوع چربی باشد. چربیهای غیر اشباع چربیهایی هستند که پیوند دو گانه بین کربنهای خود دارند و این نوع چربی برای بدن مفید است که ۲۰ تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن از این نوع چربی ( روغن زیتون، روغن گردو، روغن ماهی، روغن کانولا، روغن کنجد ….. ) تامین شود. امگا ۳ از این نوع چربی است که در روغن بادام، زیتون، هسته انگور، کانولا، کنجد، سویا و جوانه گندم وجود دارد. این چربی در سیستم ایمنی و فعالیتهای سلولهای مغزی نقش بسیار مهمی دارد.
کودکانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند به علت فرایند رشد طبیعی استخوانها ومیزان نسبتا بالای سنتز پروتئین نیاز به چربی بیشتری دارند از این رو برای رشد طبیعی استخوان ها باید در رژیم غذایی آنها چربی بیشتری باشد. لذا توصیه میشود ۳۵ درصد کالری روزانه مورد نیازکودکان از چربی ها تامین شود.
توجه: رژیم های غذایی غنی از چربیهای اشباع، هم پر از کالری هستند هم در ایجاد چاقی ( که با افزایش خطر بسیاری از سرطان ها همراهی دارد ) نقش دارند. از این رو باید از یک رژیم غذایی کم چربی استفاده کرد میزان مصرف گوشت قرمز به خصوص انواع پر چربی باید محدود گردد و به جای آن گوشت سینه ماکیان و ماهی استفاده شود.