هزینه اجاره قبل از راه اندازی فست فود و رستوران

در برخی از موارد برخی از افراد که صاحب مکان های مناسب برای راه اندازی فست فود و رستوران نمی باشند اقدام به اجاره مغازه های مناسب می نمایند. از آنجا که در ابتدای امر مغازه ها فاقد هر گونه تاسیسات مناسب و دکوراسیون شایسته می باشند لذا مستاجرین باید اقدامات لازم را جهت راه اندازی فست فود یا رستوران در این مغازه ها بنمایند.

از آنجا که هر گونه تغییری در راستای تغییر کاربری مغازه ها به فست فود یا رستوران زمان بر می باشد و زمان هم یعنی هزینه در این راستا با توجه به عرف موجود در صنف رستوران و فست فود مدت زمانی برای تعمیر و باسازی مغازه ها به عنوان تنفس اعلام می گردد. این مدت زمان بدون قاعده و قانون خاصی می باشد. ولی عرف این مدت زمان حدودا یک ماه می باشد که در املاک نوساز و بزرگ گاها این مدت زمان را می توان تا دو ماه افزایش داد.

گاها در برخی از موارد برخی از افراد که صاحبان املاک هستند به دلایل مختلفی اطلاعات خاصی در رابطه با این موضوع ندارند، و با مدت زمان تنفس مخالفت می نمایند. در اینگونه موارد می توان به آنها پیشنهاد نمود که مسئولیت تاسیسات مغازه را به عهده بگیرند، از آنجا که مدت زمان گرفتن مجوز های لازم برای تامین تاسیسات فست فود و رستوران قابل ملاحظه می باشد، شما می توانید در این مدت زمان به بازسازی دکوراسیون خود بپردازید.

اصولا این مدت زمان بسیار حساس می باشد. گاها مشاهده شده است که برخی از افراد  قبل از راه اندازی مغازه به دلیل بالا رفتن مدت زمان اجرا و هزینه های بالای اجاره قبل از افتتاح مغازه ورشکسته و از بازار بدون ورود خارج شده اند.

البته این مهم در شهر های بزرگ مخصوصا تهران به وفور دیده می شود. زیرا اجاره مغازه ها در این شهرها بسیار بالا می باشد به طوری که اجاره یک مغازه ۸۰ متری مناسب فست فود و رستوران گاها تا چهل میلیون تومان می رسد. با این شرایط اگر مدت زمان بازسازی شما به چهار ماه برسد و شما تنفس های لازم را از موجر نگرفته باشید. می بایست صدوشصت میلیون تومان اجاره قبل از راه اندازی فست فود یا رستوران خود پرداخت نمایید. البته این هزینه با هزینه های بازسازی و دکوراسیون که گاه تا صد میلیون تومان برای این مجموعه ها می رسد به همراه هزینه تجهیزات آشپزخانه باعث بهم خوردن بالانس مالی شما می گردد. اگر شما قبل از راه اندازی فست فود یا رستوران خود اقدام به تهیه بیزنس پلان نموده باشید و اگر این پروژه به سرمایه ۴۰۰ میلیون تومان برای راه اندازی کامل نیازمند بوده باشد قطعا شما با این شرایط در منطقه بحرانی قرار خواهید گرفت.

البته واقعیت های بالا بسیار نزدیک و قابل اتفاق می باشد. زیرا در یکی از شرایط مشابه برای یکی از مجموعه ها این اتفاق افتاد و با خسارت چندصد میلیونی قبل از افتتاح مجموعه خود را تحویل داد.

بهتر است در زمان عقد اجاره مغازه مورد نظر بسیار هوشمندانه عمل نمایید و مدت زمان تنفس کافی برای بازسازی مجموعه خود درخواست نمایید. وحتما در مرحله طراحی دکوراسیون مجموعه از طرح هایی که به زمان اجرای بالایی نیاز دارند پرهیز نمایید. زیرا این طرح ها باعث به تعویق افتادن پروژه می شوند. البته بهتر است کسانی که از مغازه های استیجاری برای این مهم استفاده می نمایند از طرح هایی بر پایه گرافیک و نور پردازی بیشتر استفاده نمایند و زمان خود را درگیر در سازه های سنگین ننمایند.

البته نباید قافل از این بشوید که تاسیسات نیز زمان لازم برای اجرای خود را نیاز دارد. یعنی قطعا مواردی چون فاضلاب و گاز زمان بالایی را از شما خواهد گرفت. پس در اینجا ما به یکی از هزینه های قبل از راه اندازی فست فود و رستوران را که تحت عنوان هزینه اجاره قبل از راه اندازی فست فود و رستوران می باشد اشاره نمودیم و راه حل  آن را در گرفتن مدت زمات تنفس لازم از موجر و همچنین استفاده از طرح های ساده که به مدت زمان کوتاهی برای اجرا نیاز دارند دانستیم.