پلوی مخلوط هندی

مواد لازم برای ۴ نفر:
– بادمجان کوچک (پوست‌کنده و خرد شود)؛یک عدد

– پیاز؛ ۳ عدد

– سیر؛ ۲ حبه

– زنجبیل تازه (پوست کنده شود)؛ یک تکه کوچک ۵/۲سانتی‌متری

– روغن مایع؛ ۴ قاشق سوپ‌خوری

– هویج (ریز خرد شود)؛ ۳ عدد

– پودر زیره؛ یک قاشق چای‌خوری

– پودر تخم گشنیز؛ یک قاشق چای‌خوری

– پودر فلفل قرمز؛ نصف قاشق چای‌خوری

– عصاره سبزیجات؛ یک عدد قرص

– فلفل دلمه‌ای قرمز (خرد شود)؛ یک عدد

– برنج؛ یک‌ونیم پیمانه

– بادام هندی خام؛ ۱۷۵ گرم یا یک‌ونیم پیمانه

– کشمش پلویی؛ ۴۰ گرم یا یک‌چهارم پیمانه

– نمک و فلفل سیاه؛ به‌مقدار لازم

– تخم‌مرغ آب‌پز شده؛ ۲ عدد

– گشنیز؛ مقداری برای تزیین

روش تهیه:
۱) یکی از پیازها را پوست کنده، همراه سیر و زنجبیل داخل دستگاه خردکن بریزید و ۳ قاشق آب سرد به آن اضافه کنید تا خمیری نرم حاصل شود.

۲ ) بقیه پیازها را نیز پوست کنده، خلالی خرد کنید، سپس ۲ قاشق سوپ‌خوری روغن در تابه‌ای بریزید و روی حرارت بگذارید. حالا پیاز خرد شده را در آن بریزید و کمی حرارت دهید تا نرم شود. پس از آن، بادمجان، فلفل و هویج خردشده را نیز به روغن اضافه کرده، همراه با پیاز سرخ کنید. این مخلوط سرخ شده را به قابلمه‌ای متوسط منتقل کنید و بعد یک قاشق سوپ‌خوری روغن در همان تابه قبلی بریزید و صبر کنید تا روی حرارت داغ شود. حالا خمیر پیازی را به روغن داغ اضافه کنید و چند دقیقه حرارت دهید، سپس آن را با پودر زیره، تخم گشنیز و فلفل قرمز مزه‌دار کنید.

۳) از طرف دیگر، قرص عصاره سبزیجات را در ۳پیمانه آب‌جوش حل کنید و آن را کم‌کم در تابه بریزید و هم بزنید. حالا مواد داخل تابه را به مخلوط سبزیجات سرخ‌شده داخل قابلمه اضافه کنید و قابلمه را روی شعله زیاد اجاق‌گاز قرار دهید تا آب به‌جوش آید. حالا زیر شعله را کم کنید و بگذارید سبزیجات کمی بپزند.

۴) در این فاصله زمانی، یک قاشق سوپ‌خوری روغن را در تابه‌ای بریزید و بادام‌زمینی را در آن به مدت سه دقیقه تفت دهید، سپس کشمش را نیز اضافه کنید و فقط چندثانیه حرارت دهید. پس از آن، برنج را نیز داخل قابلمه بریزید تا برنج در آب عصاره سبزیجات، بجوشد و نرم شود.

۵) پس از اینکه آب برنج تمام شد، دوسوم مخلوط بادام و کشمش را روی آن بریزید. حالا دم‌کنی را روی قابلمه بگذارید و مدت ۴۰ دقیقه روی حرارت کم قرار دهید تا دم بکشد. در پایان پلوی مخلوط را در ظرف موردنظر بکشید و باقیمانده بادام و کشمش را روی آن بریزید و پس از تزیین با چند برگ گشنیز، ‌همراه تخم‌‌مرغ پخته سرو کنید.