پنج وعده میوه و سبزی در روز کافی است

یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف پنج وعده میوه و سبزیجات در طول روز برای کاهش خطر مرگ به هر علت، از جمله بیماری های قلبی عروقی مطلوب است. ثابت شده است که مصرف میوه ها و سبزیجات در کاهش خطر مرگ و میر از بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی مهم است اما نتایج مطالعات مختلف سازگاری آن را با مقدار ایده آل توصیه شده، وابسته می داند.
کشورهای مختلف مقادیر مختلفی را برای مصرف، به مردم توصیه می کنند به عنوان مثال، در حالی که دولت ایالات متحده از مصرف پنج وعدهمیوه و سبزیجات در هر روز حمایت می کند دولت استرالیا توصیه به خوردن پنج وعده سبزیجات و دو وعده میوه در طول روز دارد.
یک مطالعه که در اوایل سال که در مجله اپیدمیولوژی و بهداشت اجتماعی منتشر شد نشان می دهد که مردم باید هفت وعده میوه و سبزیجات در روز بخورند این یافته در تضاد با تحقیقات جدید است با این حال، توسط یک تیم از محققان در چین و ایالات متحده انجام شده است.
پنج یا هفت وعده میوه و سبزیجات بخوریم؟
محققان دریافتند که مصرف بالای میوه و سبزیجات با خطر قابل توجهی پایین تر از مرگ ناشی از همه علل همراه بود و در بیماری های قلبی عروقی بطور خاص است مصرف میوه و سبزیجات سبب کاهش متوسط ۵ ٪ خطر مرگ ناشی از همه علل و۴ % کاهش در خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شود.
در مقابل با مطالعه ای که در مجله اپیدمیولوژی و بهداشت اجتماعی منتشر شده است با این حال، محققان اشاره کردند که پس از پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف اضافی آن خطر مرگ را به مقدار بیشتر کاهش نمی دهد.
محققین همچنین مصرف بیشتر از ۵ وعده میوه ها و سبزیجات را در کاهش خطر بیشتر ابتلا به سرطان نمی بینند نویسندگان روی عوارض جانبی ( چاقی، عدم فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل ) در مرگ و میر ناشی از سرطان بیشتر تاکید کرده اند.
حمایت از نتایج توصیه های فعلی
نویسندگان می گویند که مطالعات بیشتر نیاز به دقت بیشتر در انواع خاصی از سرطان و نقش گروه های مختلف از میوه ها و سبزیجات موثر بر مرگ و میر برای علل مختلف دارد. آنها همچنین می گویند که مطالعات بیشتری برای تایید یافته های خود برای یک آستانه پنج روز در کاهش مرگ و میر مورد نیاز است. این بخشی به دلیل محدودیت در تجزیه و تحلیل است. یافته های آنها ممکن است با اندازه گیری دقیق مصرف به علت تکیه بر پرسشنامه های غذایی در بسیاری از مطالعات مورد استفاده بوده است.
علاوه بر این، مطالعات همگروهی را به حساب سایر عوامل غذایی از قبیل مصرف چربی های اشباع شده و یا گوشت فرآوری شده، که ممکن است همچنین تاثیر بر میزان مرگ و میر نداشته است قرار داده اند.
در حال حاضر، انجمن سرطان آمریکا ( ACS ) توصیه می کنند که بزرگسالان هر روز حداقل ۲٫۵ فنجان (۵ وعده) از میوه ها و سبزیجات، با تاکید بر تنوع و اهمیت کل میوه ها و سبزیجات، از قبیل خوردن آب میوه خالص بخورند و از نوشیدنی های کنسانتره نخورند.
مقدار ایده آل از میوه ها و سبزیجات به صورت روزانه مصرف شود هنوز هم ممکن است بسیار بحث وجود داشته باشد اما، با توجه به نظر نویسندگان نتایج حمایت از توصیه های فعلی برای افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات برای ترویج سلامت و طول عمر است.
در یک مطالعه پیشنهاد یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات گیاهخواری می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.
این متاآنالیز شواهد دیگری که مصرف بالای میوه و سبزیجات با کاهش خطر مرگ و میر از همه علل ( به ویژه بیماری های قلبی عروقی ) را فراهم می کند. نتایج توصیه های فعلی برای افزایش مصرف میوه و سبزیجات به طور کلی برای ترویج سلامت و طول عمر حمایت می کند.