پیشگیری از تخریب پیشرونده شبکیه با مصرف امگا ۳

دژنراسیون ماکولا   (AMD or ARMD)یا تباهی لکه زرد، شایعترین علت کوری در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.دژنراسیون ماکولا در افراد بالای ۶۵سال و زنان شایعتر بوده است. در اکثر موارد این بیماری با افزایش سن بوجود می‌آید. عواملی که شانس ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد عبارتند از: سابقه خانوادگی، مصرف سیگار، فشار خون بالا، دوربینی و چاقی.نتایج مطالعات صورت گرفته نشان می دهد  که  نقش تغذیه سالم در روند از بین رفتن این سلولها در طی افزایش سن مهم است.مصرف منظم ماهی و اسید چرب های امگا۳ با کاهش قابل توجه در خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا همراه است. حدود ۹میلیون امریکایی بالای ۴۰ سال علایم این بیماری را دارند و حدود ۷میلیون نفر در مراحل اولیه آن به سر می­برند.

برای بررسی اثر مصرف اسیدهای چرب موسوم به امگا۳، مطالعه­ای ده ساله بر روی بیش از ۳۸ هزار زن که در ابتدا دچار اختالال بینایی دژنراتیو نبودند، انجام گرفت.  پژوهشگران در این مطالعه، میزان مصرف اسید چرب های خاص از انواع امگا۳ مثل دیکوزاهگزانوئیک اسید و ایکوزاپنتانوئیک و اسید چرب های امگا۶ و اسید آراشیدونیک وکلسترول را مورد توجه و بررسی قرار دادند.

نتایج مطالعه نشان داد که  زنانی که دیکوزاهگزانوئیک اسید(امگا۳) بالاتری مصرف کرده بودند(با مصرف ماهی)، در مقایسه با زنانی که مصرف کمتری داشتند خطر ابتلا به نوع اختلال بینایی به میزان ۳۸%کاهش یافته و همین نتیجه مشابه در رابطه با مصرف ایکوزاپنتانوئیک بالاتر دیده شده است. نتایج تحقیقات نشان داد که مصرف یک یا چند وعده ماهی در هفته اثر حفاظتی بهتری نسبت به استفاده کمتر از یک بار در ماه دارد و خطر ابتلا را تا ۴۲%کم می­کند.

نکته عملی: با توجه به اینکه با افزایش سن در معرض ابتلا به دژنراسیون ماکولا و کاهش دید هستیم و پیشرفت این بیماری با تغذیه سالم بسیار مرتبط است،  توصیه به مصرف بالای اسید چرب امگا۳ یعنی مصرف ماهی یک یا چند بار در هفته می تواند در پیشگیری از ابتلا به این نوع اختلال بینایی موثر باشد.