کاغذ دیواری در فست فود و رستوران

از آنجایی که هر روز به تعداد رستوران ها ، فست فودها و کافی شاپ های در شهرهای مختلف در حال افزایش چشم گیری است مدیران و صاحبان اینگونه مشاغل نیازمند تغییراتی در سرویس دهی و همچنین ایجاد کردن روش های خاص برای جذب مشتری بیشتر می باشند.

یکی از راه های اصلی و مهم برای ایجاد همچین تغییراتی انجام طراحی دکوراسیون داخلی فست فود و رستوران است ، بطوریکه این طراحی باعث جذاب نشان دادن و چشمگیر بودن از نظر مشتری باشد.

در واقع هر مشتری قبل از آنکه طعم غذای یک رستوران و فست فود را بچشد ابتدا به دکوراسیون داخلی آن مکان ، به طرز چیدمان ، نورپردازی ، رنگ و مبلمان به کارگرفته شده برای آن فضا و … دقت خواهد کرد.

برای همین منظور شما باید در ابتدا این مسئله تاثیر گذار در روند کاریه فست فود خود را به کسانی بسپارید که تجربه فراوانی در این زمینه داشته و به اصول طراحی دکوراسیون روز دنیا برای به کار گیری در فست فود و رستوران آشنا باشد .

کاغذ دیواری

دکور فست فود با کاغذ دیواری

 نوعی ورق و ماده می باشد که برای پوشش و طراحی داخلی ( منازل – ادارات – مراکز موجود برای صرف غذا و … ) مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گفت یک نوع طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود.

کاغذ های دیواری معمولا به صورت رول می باشند و در طرح های ساده یا با الگوهای گرافیکی در بازار موجود می باشد .

تاریخچه :

در ابتدا باید بگوییم از آنجایی که کاغذ را چینی ها اختراع نموده اند کاغذ دیواری را هم چینی ها در امتداد آن بوجود آورده اند به طوریکه در گذشته آنان کاغذ برنجی را به دیوارهایشان می چسباندند. در قرن ۱۲ هم این صنعت به اروپا رفته و روز به روز نیز گسترش یافته است . از اولین نمونه های این دیوارپوش های اروپایی که هنوزم آثار آن وجود دارد را می توان بر روی عمارت دانشگاه کمبریج مشاهده کرد.

در ایران هم این صنعت توسط ناصرالدین شاه از روی علاقه ی بیش از حد وی به معماری و هنر غرب وارد کشور شده و برای پوشاندن دیوارهای کاخ گلستان استفاده کرده است .

اولین کارخانه ی کاغذ دیواری در ایران حدود سال ۱۳۵۰ احداث و افتتاح گردید .  اوایل به علت عدم مرغوبیت و عدم قابلیت شستشو این وسیله در عرصه دکوراسیون داخلی جایگاه و رشد بخوصی نداشسته است ولی با ورود نسل جدید و بهتر این کاغذ دیواری ها  از نوع چرمی و برطرف شدن نواقص آن و ایجاد قابلیت شستشو ، بالا رفتن دوام و ثبات رنگ، بیشتر نسبت به گذشته این وسیله راه خود را برای ورود به طراحی دکوراسیون داخلی باز کرده است و می توان گفت که یکی از وسایل کم هزینه و کم دردسر برای تغییر دکوراسیون داخلی یک فضا مانند ( فست فود ، رستوران ، منزل و… ) می باشد . امروزه این وسیله برخلاف نقاشی ها و فرشینه های دست بافت محصول ارزانتر و قابل دسترس تری برای همگان می باشد .

چرا کاغذ دیواری را انتخاب کرده ایم

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چرا اگر انتخاب و نصب این وسیله کاری سخت و پردردسر است. پس چرا از آن به جای رنگ آمیزی استفاده می کنیم :

در اینجا باید ذکر کنیم که به دلیل این که طرح و گوناگونی رنگی که به وسیله کاغذ دیواری در دکوراسیون خود می توان به وجود آورد با رنگ نمیتوان به وجود آورد .

به دلیل تنوعی که در رنگ و طراحی این دیوارپوش ها وجود دارد می توان از آن برای دکور فست فود استفاده نمود تا میزان جذابیت آن از هر نظری افزوده شود و همچنین می توان طراح دلخواه و مدنظر خود را از دکور فست فود با کاغذ دیواری به راحتی بدست آورد.

اگر شما بخواهید طرح یا منظره ای را بر روی دیوار مکان مورد نظر خود به وجود آورید این کار با رنگ آمیزی بسیار دشوار و امکان دارد آن طور که مدنظر شماست به وجود نیاید ولی با طراحی دکور فست فود با کاغذ دیواری می توان هر طرحی را با کمترین مشکل بوجود آورد. پس میتوان نتیجه گرفت که  بهترین و سریعترین گزینه برای تغییر در دکوراسیون است.

کاغذ دیواری در فست فود و رستوران

انواع کاغذ دیواری :

مهم است در هنگام خرید از انواع کاغذ دیواری های موجود اطلاعاتی داشته باشم . به طور کل کاغذ دیواری هایی که دارای پوشش وینیل باشند دارای استقامت بیشتر و با دوام تر هستند. این نوع از کاغذ دیواری ها هم‌چنین قابل شست‌وشو و ضد آب هم می باشند.

اینگونه از کاغذ دیواری ها خود به دو گونه تقسیم می گردند :

۱- کاغذهای که قسمت پشت آن دارای لایه از وینیل می باشند در ضمن این را هم باید بگوییم که نوع اول قابل شستشو و ضد آب می باشند ، راحتر از روی دیوار کنده می شوند.

۲- کاغذهای که قسمت روی آن دارای لایه از وینیل می باشد که در واقع می توان گفت از دوام بیشتری از نوع اول برخوردار می باشد می توان گفت که مناسب ترین گزینه برای انتخاب می باشد.

در عصر تکنولوژی در عرصه طراحی دکوراسیون داخلی کاغذ دیواری ها به دو صورت سایز بزرگ و نقش های گرافیکی کوچگ به صورت منظم و دقیق در سطح کاغذ تکرار می شود.

۱- سیلک اسکرین            SILKSCREEN

۲- چاپ مسطح              SURFACE

۳- چاپ دورانی              ROTARY

۴- کلیشه ای                  CRAVURE

اکثر کاغذ دیواری ها از چاپ و ایجاد یک نمای دکوراتیو بر روی یک آستر ، مانند پارچه و… ایجاد می گردد.

و اینگونه می توان گفت که ساختار اغلب کاغذ دیواری ها از دو بخش ساخته می شوند:

۱- زیر لایه ( آستر )                         ۲- نمای دکوراتیو ( رخ یا نمای کاغذ دیواری )

جنس زیر لایه اینگونه کاغذ متفاوت می باشد که ما در اینجا کاغذ دیواری ها را از نظر جنس زیرلایه برایتان معرفی می کنیم:

Paper backing :

یک کاغذ را به عنوان زیر لایه  به منظور افزایش استحکام و مقاومت در برابر رطوبت به کار میگیرند.

Woven fabric backing :

انواع مختلف پارچه مانند کتان و … را به عنوان زیر لایه در کاغذ دیواری به کار می گیرند .

Non woven fabric backing :

این زیر لایه توسط ترکیبی از رشته های بلند خمیر سلولز و الیاف پارچه ای با نوعی چسب ساخته می شود و در Hخر برای استحکام بیشتر به آن رنگدانه و اکریل می زنند. این نوع لایه ها بعد از خیس شدن تغییر ابعاد نمیدهند بینابراین در زمان استفاده از این نوع کاغذ دیواری می توان چسب را به دیوار زد به جای آن که به کاغذ دیواری بزنیم با این کار سرعت عمل هم بیشتر می شود .

Latex acrylic backing :

  این زیر لایه برای کاغذ دیواری ها پارچه ای بکار می رود که استحکام کافی  را در جهت نصب آن تامین کند.

بر اساس هر کدام از زیر لایه های تعریف شده چندین نوع کاغذ دیواری ( دیوار پوش ) تولید می گردد که به انواع گوناگون آن اشاره می کنیم :

Viny coated paper :

با استفاده از زیر لایه کاغذی تولید می شود که روی آن نمای پوششی از آکلریک اسپری می شود. اینگونه از کاغذ دیواری ها قابلیت تمیز کاری و قابلیت به آسانی کندن از سطح را دارد و نسبت به کاغذ دیواری های معمولی مقاومت بالاتری نسبت به رطوبت دارد.

Coated fabric :

به نوعی کاغذ دیواری که از یک زیر لایه پارچه ای  با وینیل یا آکلریک مایع پوشیده است و سپس طرح مورد نظر روی آن چاپ می گردد. در اینگونه کاغذ دیواری ها قابلیت تنفس وجود دارد و به این معنی است که اجازه عبور هوا را می دهد.

Solid sheet vinyl / paper backed vinly :

لایه دکوراتیو آن به شکل یک لایه جامد از نوع وینیل است. به دلیل وجود لایه ای سخت از نوع وینیل استحکام و دوام بیشتری نسبت به انواع دیگر کاغذ دیواری دارد، در برابر رطوبت مقاومت بسیاری نشان می دهد و قابلیت های همچون تمیز کاری و کندن راحت از روی دیوار را هم دارد.

In register paper backed vinyl :

از لامینیت کردن وینیل جامد زیر لایه کاغذی ایجاد می گردد و این را هم باید اضافه کنیم که برای برجسته کردن نقش ها و افزودن کیفیت نمای روی آن، لایه دکوراتیو بوسیله حرارت داغ زده می شود  تمیز کردن سطوح این نوع کاغذ دیواری ها به دلیل برجستگی کمی مشکل تر از نوع صاف آن است .

Fabric backed vinyl :

از یک کاغذ دیواری با زیر لایه پارچه ای که با وینیل پوشش داده شده است و متناسب با وزن کاغذ دیواری زیر لایه آن به ترتیب انتخاب می گردد :

– برای دیوارپوش هایی با وزن حدود ۲۴۰ تا ۴۴۰ گرم بر متر مربع از آستری (کرباس نازک) به عنوان زیر لایه استفاده می شود.

– برای دیوارپوش هایی با وزن حدود ۴۴۰ تا ۷۴۰ گرم بر متر مربع از drill osnaburg (نوعی کتان) استفاده می شود.

– برای دیوارپوش هایی با وزن بیش از ۷۴۰ گرم بر متر مربع از drill fabric به عنوان زیر لایه استفاده می شود.

Natural textile :

 می توان گفت در واقع استفاده از پارچه به عنوان دیوارپوش می باشد. در این جا بافته هایی از تار و پود طبیعی را بر روی زیر لایه ای از لاتکس آکریلیک یا مانند آن لامینیت میکنند تا هم ثبات در ابعاد کاغذ دیواری ایجاد شود و هم در هنگام نصب، چسب به سطح بیرونی ( نمای )  کاغذ دیواری نفوذ نکند. نمای این کاغذ دیواری ها پارچه ای می تواند ریز بافت و ظریف یا دارای بافتی خشن و درشت باشد.

Poly olefin / synthetic textile :

کاغذ دیواری های که با استفاده از الیاف مصنوعی بافته  یا نساجی نشده  باشد تولید می شوند و نمای پارچه ای به سطوح کاغذ دیواری می بخشند در حالیکه مقاومت سایشی واستحکام آنها از پارچه های طبیعی بیشتر می باشد . زیر لایه این نو کاغذ دیواری ها می تواند کاغذ یا آکلریک لاتکس باشد.

Acoustic wallcoverings :

 در این کاغذ دیواری پوششی دکوراتیو با قابلیت جذب صوت و کاهش انعکاس صوت در محیط وجود دارد که از آن به منظور پوشش سطوح عمودی و دیوار ها در اماکنی چون سالن های کنفرانس، کتابخانه ها و امثال آن استفاده می گردد. اکثر این محصول از پلی استر مصنوعی و الیاف اولفین ساخته می شود و ضریب تضعیف (NRC) آن آزمایش و تعیین می گردد، که عددی بین ۰ تا ۱  است. میزان جذب صوت را توسط سطوح پوشش داده شده را نشان می دهد. هر چقدر این ضریب به عدد یک نزدیکتر شود، کاغذ دیواری میزان بیشتری از صوت را جذب و هرچقدر به صفر نزدیکتر شود، بیشتر صوت را منعکس می کند.

انواع طرح کاغذ دیواری :

iranhfc

۱- طرح‌های مستقیم و صاف :

طرح مستقیم و صاف همانند طرح های راه راه به صورت ( عمودی – افقی ) که تنها باید در قسمت درز تنظیم گردد.

۲- طرح‌های منحنی شکل  :

طرح منحنی شکل مانند طرح گلدار و هندسی که باز هم باید در قسمت درز تنظیم گردند. این تنظیم باید بگونه ای باشد که در قسمت درز ادامه یا دنباله ی طرح از ردیف به ردیفی دیگر رعایت شود.

مزایای کاغذ دیواری :

۱- ساز گاری آن با محیط اطراف

۲- تمایز و ایجاد جلوه خاص کاغذ دیواری و تنوع در طرح ها در مقایسه با رنگ آمیزی

انتخاب یک کاغذ دیواری صحیح و مناسب :

انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب بسیار کاری دشواری است .چرا که به دلیل انبوه طرح و رنگ در این وسیله باعث گمراهی می گردد. ابتدا باید قبل از رفتن به فروشگاه ها برای خرید و انتخاب این وسیله ، ایده ( نظر ) ، طرح واضح و شفاف از انچه مد نظرتان است داشته باشید. در ادمه راه کارهای برای یک انتخاب بهتر بهتان معرفی می نماییم :

۱- به دلیل تنوع بالا و کیفیت های متفاوت موجود در بازار در رنج وسیعی از قیمت توزیع می گردد . در اول میزان هزینه مختص داده شده برای این کار را در نظر بگیرید و متناسب با آن نوع کاغذ دیواری را انتخاب کنید.

۲- کلا کاغذ دیواری های که دارای پوشش وینیل هستند بادوام تر و قابلیت شستشو و ضد آب بودن هم نیز دارند.

۳- قبل از انتخاب کاغذ دیواری در ابتدا به رنگ وسایل ، کف پوش ، سقف ، وسایل دکور موجود در مکان مورد نظر ( فست فود – رستوران) و …توجه کرده تا بتوانید طرح قابل قبول و مناسب برای مکان خود انتخاب کنید.

۴- توجه به سبک و شکل چیدمان فست فود و رستوران و … در انتخاب کاغذ دیواری خیلی مهم می باشد.

۵- مشاهده تصاویر انواع کاغذ دیواری اجرا شده در مکان های متفاوت و الهام گرفتن از آن ها.

۶- زمانی که سقف فست فود و رستوران و… بلند بوده است سعی کنید از کاغذ دیواری های با شکل و خطوط افقی استفاده کنید که سقف شما را کوتاه تر نشان دهد.

۷- برای آن که فضای آرام و به دور از شلوغی و بی نظمی برای مشتریان خود ایجاد کنید می توانید از کاغذ دیواری های گل دار با رنگ ملایم استفاده نمایید و اگر خواهان ایجاد فضایی پر انرژی و پرهیجان برای مشتریانتان می باشید از کاغذ دیواری های با رنگ شاد و درخشان با طرح های هندسی و هنری بهتر استفاده نمایید.

و….

ویژگی یک کاغذ دیواری مرغوب :

۱- روکش سطح فوقانی از نوع وینیل (Vinyl) بوده و وزن وینیل بکار رفته در آن بین ۳۰۰ الی ۴۵۰ گرم در هر متر مربع می باشد.

۲-  قابلیت شست‌ و‌شوی کامل حتی با مواد شوینده خانگی را دارد.

۳-  مقاومت بسیار بالا در برابر کشش و گسیختگی و جهت استفاده روی دیوارهای Dry wall بسیار مناسب است.

۴-  کاملا ضد آلرژی و هایژنیک است ، بو و گرد وغبار را به خود جذب نمی کند.

۵-  پس از نصب و اجرا، سطحی کاملا بدون درز را ایجاد می کند.