کالری مواد غذایی

کالری مواد غذایی یکی از مهمترین فاکتوهای یک ماده ی غذایی است. شما با انجام هر فعالیت مقداری انرژی مصرف می کنید که با مصرف مواد غذایی این انرژی جبران می شود. کالری مرسوم ترین واحد بیان انرژی مواد غذایی است و تنها راه لاغری مصرف مواد غذایی از تمام گروه های غذایی با مقدار کالری مشخص، همراه با فعالیت بدنی مستمر است مواد غذایی انرژی فراهم می کند و بدن ما در طول روز برای فعالیت به این انرژی نیاز دارد. انرژی مورد نیاز ما می تواند متفاوت باشد و به طور قابل توجهی به سن، جنس، وزن، قد، فعالیت بدنی و میزان سوخت و ساز پایه هر فرد بستگی دارد
به طور متوسط و بطور کلی در محدوده بین ۱۰۰۰ – ۴۰۰۰ کالری است. کتابچه راهنمای مرک می گوید برای کودکان و زنان جوان کم تحرک ۱۶۰۰ کالری در روز،  برای زنان و مردان بزرگسال فعال کم تحرک ۲۰۰۰ کالری در روز و برای پسران نوجوان و مردان جوان فعال ۲۴۰۰ کالری در روز مورد نیاز است. این مقادیر نیز تا حدودی خودسرانه هستند زیرا فرد در اغلب روزها به طور متوسط  مقادیر مختلفی انرژی مصرف می کند. لذا دانستن کالری غذا ها در رژیم های لاغری برای کاهش وزن موثر است.
از لحاظ علمی:
۱۰۰۰ کالری = ۱ کیلوکالری = ۱ kcal= انرژی لازم برای بالا بردن درجه حرارت به اندازه یک درجه سانتی گراد برای ۱ کیلوگرم آب.
اما در علم تغذیه در بسته بندی مواد غذایی، کالری = کیلوکالری و به جای یکدیگر استفاده می شوند.
شما به سادگی می توانید کالری مورد نیاز خود را اندازه گیری کنید. سپس به منظور به دست آوردن وزن، بیشتر از نیاز بدن خود کالری مصرف کنید و در مقابل، اگر بدن شما کالری بیشتری بسوزاند کاهش وزن پیدا می کنید. اما فقط کاهش وزن با کالری بدون توجه به غذاهایی که می خورید معمولاً راه پایدار برای از دست دادن وزن نیست. هر چند که برای برخی از مردم موثر است ولی اکثریت مردم در نهایت گرسنه و در برابر رژیم غذایی خود تسلیم می شوند. لذا داشتن یک برنامه غذایی منظم برای کاهش وزن ماندگار لازم است.