یک لیست خرید سالم

 
خرید، یک تجربه ی بسیار ساده است و به خانه بردن غذاهای سالم از آن راحت تر، البته اگر با  یک لیست خرید مناسب و سالم  خرید را شروع کنیم. 
۱- اولین مورد در لیست خرید، میوه و سبزی است؛ عمده ترین و جذاب ترین قسمت لیست خرید!
اول میوه و سبزی ای را بخریم که از خوردن آن لذت می بریم و کم کم آن چه خوب است و ما به علت دوست نداشتن نمی خریم را به لیست اضافه کنیم.
رنگ ها در میوه ها و سبزی ها نه تنها جذاب هستند بلکه متمایز کننده ی خواص این گروه از سایر گروه های غذایی نیز می باشند. با مصرف روزانه ۵ واحد از این گروه غذایی، نه تنها منبع ویتامین ها و مواد معدنی را در اختیار بدن مان قرار می دهیم، بلکه سیل آنتی اکسیدان های طبیعی را به طرف خودمان سرازیر می کنیم! چون می خواهیم جوان و سالم بمانیم.
۲- محصولات لبنی(شیر، ماست و پنیر) را از نوع کم چرب انتخاب کرده و همیشه با قدم های محکم به سمت شان برویم. همین قدم های محکم، سوغات این گروه غذایی هستند.  
آبمیوه غنی شده با کلسیم هم انتخاب خوبی خواهد بود.
رنگ ها در میوه ها و سبزی ها نه تنها جذاب هستند بلکه متمایز کننده ی
خواص این گروه از سایر گروه های غذایی نیز می باشند
۳- فراموش نکنیم در لیست خرید کنار نان، ماکارونی و هر نوع غلات دیگر کم کم کلمه ی کامل را یادداشت کنیم، به این معنی که نانی تهیه کنیم که بر روی بر چسب آن نوشته باشد که از آرد کامل تهیه شده است تا علاوه بر تامین ویتامین ها و مواد معدنیضروری مان، فیبر کافی هم به بدن مان برسانیم.
۴- در هنگام نوشتن لیست خرید، قبل از کلمه ی گوشت، حتما ماهی، مرغ را نوشته و حتما کنار گوشت کلمه ی ” کم چرب ” را بنویسیم.
تخم مرغ ، آجیل و حبوبات را هم فراموش نکنیم و همیشه قبل از سرخ کردن به پختن، آب پز کردن، کبابی کردن و بخارپز کردن هم فکر کنیم.
۵- نوشیدنی سالم تر از آب و شیر پیدا نمی کنید. حتما کنار شیر در لیست خرید کلمه ی ” کم چرب ” را بنویسید.
تا جای ممکن از آبمیوه ی طبیعی استفاده کنید.
عصاره ها، انواع چای های گیاهی مانند چای سبز را فراموش نکنیم.
به برچسب روی نوشیدنی ها دقت کرده و از آن دسته که بدون افزودنی یا قند هستند، بیشتر استقبال کنیم.
۶- در انتخاب دسرها و میان وعده ها مراقب باشیم. اغلب منبع قندهای ساده و روغن های کم کیفیت هستند. تا جای ممکن در لیست مان جایی نداشته باشند، بهتر است.
حتما برچسب روی آن ها را بخوانیم و از کیفیت آن ها و میزان انرژی شان در هر ۱۰۰ گرم مطلع باشیم، چرا که اغلب بسیار پُرکالری و بدون فیبر و مملو از مواد افزودنی هستند.
و در هر حال یادمان باشد وارد فروشگاه که شدیم، اسیر رنگ ها و تبلیغات جذاب نشویم و آن چه را که این همه با دقت پنبه کرده بودیم، رشته نکنیم!!!