۱۵ نکته مهم درباره راه اندازی فست فود

قبل از راه اندازی فست فود بدانید

۱٫ رویدادها را پیش بینی کنید

داشتن حس پیش‌بینی و مشارکت اجتماعی دو فاکتور مهم و حیاتی برای موفقیت در راه‌اندازی فود کورت از ابتدا است. همواره باید رویدادها را پیش بینی کنید که می‌توان بر اساس آنها منو غذایی فود کورت را دچار تغییر کرد یا چیزی جزئی از آن کم کرد یا چیزی به آن اضافه کرد. همچنین می‌توان با کسب‌وکارهای مختلف محلی، ارتباط برقرار کرد و سرویس‌های پذیرائی آنها در طی رویداد و جلسات مختلف و همچنین پذیرائی بعداز جلسات را بر عهده گرفت.

۲٫ با کسب ‌و کارهای دیگر صحبت کنید

می‌توانید با صاحبان کسب‌وکارهای دیگر در همسایگی خود صحبت کنید و اطلاعات بسیار جالبی از آنها در رابطه با موقعیت محلی به دست بیاورید. نکته جالب‌تر اینکه اغلب صاحبان کسب‌وکار این نکته را بدون ارزش تلقی کرده و بطور کلی از آن چشم‌پوشی می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید و حتما بررسی کنید که پیش از شما چه کسب‌وکاری در آن محل فعالیت داشته است. اگر این کسب‌وکار فست فود بوده حتما با وی هم‌صحبت کنید.

۳٫ قبل از راه اندازی فست فود، تجربه کسب کنید

اگر برای اولین بار وارد صنعت فست فود می‌شوید حتما برای مدتی در یک رستوران و فست فود تجربه کار و فعالیت داشته باشید. این فعالیت می‌تواند شامل هر بخشی از آن شود، خواه شستشوی ظروف باشد، یا فعالیت در آشپزخانه یا حتی پاسخگویی به اعتراضات و شکایات مشتریان.

۴٫ بهترین و مناسبترین مواد اولیه را تهیه کنید

یکی از مهم‌ترین موارد مذاکره کردن در رابطه باقیمت‌های تهیه مواد غذایی و عرضه غذای آماده به مشتری و البته مکتوب کردن آنها می‌باشد. توجه داشته باشید که هر قدر باقدرت بیشتری در این مذاکرات وارد شوید و با قیمت بهتری این مواد را تهیه کنید، بدون توجه به قیمت رقبا قادر به ارائه قیمت‌های بهتری به مشتریان خود و بالطبع بالا بردن میزان سود خود خواهید بود.

۵٫ از مشتریان خود نظرخواهی کنید

یکی از روش‌های مناسب برای گرفتن بازخورد چه قبل از افتتاح و چه پس از آن و در زمان ارائه خدمات تهیه یک بسته کوچک حاوی منو، قیمت‌ها، آدرس و مکان، تصاویری از محیط داخلی، متنی توصیفی از خدمات و محیط و همچنین در صورت امکان نمونه‌ای از هر خوراک می‌باشد که باید بین افراد مختلف در حدود ۱۰۰ نفر توزیع شود که بهتر است از این تعداد حداقل ۱۵ نفر جزء بازار هدف شما قرار نداشته باشند. از این طریق به بهترین روش می‌توانید بازخوردی در مورد فعالیت‌های خود کسب کنید.

۶٫ یک سایت مناسب برای فست فود داشته باشید

این سایت باید مردم را جذب خود کرده و تشویق به رزرو میز کند. توجه داشته باشید که وبسایت کاملاً کاربرپسند باشد و در نتایج موتورهای جستجو رتبه خوبی داشته باشد همچنین از وجود داشتن و در دسترس بودن آدرس تلفن و نقشه قرارگیری محل فود کورت بر روی سایت حتما مطمئن شوید.

۷٫ صدای برند خود را به گوش همه برسانید

اینجا جاییست که آنچه در مورد برند و برندینگ آموخته اید باید در عمل به‌کار ببرید. اینجا نقطه فروش شماست و این نکات تمایز شما با رقباست. در تمام مراحل ارائه خدمات باید مواردی که در تبلیغات و معرفی عنوان کرده اید را رعایت کنید، حتی در بشقاب غذایی که جلوی مشتری می‌گذارید، در منویی که به دست مشتری می‌دهید، در فرایند بازاریابی و همچنین رفتار کارکنان با کارکنان.

۸٫ غذای مناسب در اختیار مشتریان بگذارید

سعی کنید غذایی منحصربه‌فرد و متمایز از رقبا عرضه کنید. سعی کنید غذا را با بالاترین کیفیت در اختیار مشتری قرار دهید و تجربه‌ای متمایز در ذهن مشتری ایجاد کنید.

۹٫ فست فود خود را با اشتیاق مدیریت کنید

در نظر داشته باشید که یکی از مواردی که علاوه بر سخت‌کاری مورد نیاز است، کار با اشتیاق است. اگر اشتیاق در کار فست فود نباشد، یک مدیر ظرف مدت کوتاهی بخاطر حجم بالای کار، ساعات کاری زیاد و مشکلاتی که هر روز بروز می‌کند، خسته می‌شود و اگر کار را رها نکند، بدون شک آنرا با کیفیت کمتری دنبال می‌کند. پس در نظر داشته باشید که مدیریت یک فست فود بدون اشتیاق واقعی خوب از آب در نمی‌آید.

۱۰٫ رقبایتان را بررسی کنید

یکی از نکات مدیریتی که حائز اهمیت است، تبدیل تهدید به فرصت است. اگر یک مدیر بتواند تهدیدات پیرامون خود را به فرصت تبدیل کند، بدون شک یکی از عناصر اصلی موفقیت را خواهد داشت. یک مدیر حرفه‌ای می‌بایست نه تنها کار فست فودهای هم تراز خود را زیر ذرّه‌بین قرار دهد، بلکه بایستی کار بقیه رستوران‌های هم‌جوار که حتی ممکن است از لحاظ سطح خدمات در رده پایین‌تر و بالاتری نیز قرار دارند را هم مورد توجه قرار دهد. به رقبایتان به جای تهدید به چشم فرصت نگاه کنید، فرصتی که باعث می‌شود شما مزیت‌های خود را توسعه دهید و بر روی تمایزات‌تان تمرکز کنید.

۱۱٫ حواستان به مسائل اقتصادی باشد

یکی از مواردی که مدیر فست فود باید به آن توجه داشته باشد، در نظر داشتن مسائل اقتصادی حاکم بر جامعه است. درست که اقتصاد جامعه خارج از کنترل مدیر فست فود است اما توجه به میزان تورم، بودجه خانوار، خرج‌کرد مردم و سایر فاکتورهای اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز درست‌اندیشی مدیر نسبت به کار باشد.

۱۲٫ مدیریت، مدیریت و باز هم مدیریت فست فود

در نظر بگیرید، شما مدیر فست فود هستید، مدیریت دستور دادن نیست، مدیریت تدبیر به خرج دادن و رهبری است. پژوهش‌ها نشان داده است که مهمترین عامل موفقیت یک فست فود مدیـریـت است. صنعت فست فود موقعیت‌های بیشماری را برای پیشرفت و موفقیت در اختیار شما قرار می‌دهد. همواره تعداد زیادی فست فود با ایده و مفهومی جدید در حال راه‌اندازی است و داستان موفقیت فست فودها به گوش می‌رسد.

۱۳٫ محاسبه کلیه هزینه های ثابت و جاری فست فود

کلیه هزینه های مربوط به راه اندازی فست فود اعم از هزینه های ثابت مانند اجاره، بیمه، مجوز، تأمین نیروی انسانی و همچنین هزینه های متغیر مانند آب، برق و مواد غذایی، می بایست به طور دقیق برای مدت یک سال تخمین زده شوند و در طرح کسب و کار شما لحاظ شوند، سپس این هزینه ها باید با سرمایه شما مقایسه شود. باید توجه داشته داشت که برای راه اندازی فست فود باید سرمایه شما به گونه ای باشد که علاوه بر هزینه های اولیه سرمایه در گردش لازم برای حداقل ۶ الی ۹ ماه را در ابتدای کار داشته باشید.

۱۴٫ انتخاب گزینه صحیح جهت تأمین بودجه اولیه فست فود

هزینه اولیه زیادی جهت راه اندازی فست فود و کافی شاپ لازم است (طراحی و دکوراسیون، خرید تحهیزات تبلیغات و …)که ممکن است سرمایه شما توانایی پوشش همه ی آنها را نداشته باشد، بعد از تخمین این هزینه ها و مقایسه آن با سرمایه شما، مشخص میشود که چه مقدار سرمایه کم دارید و برای پوشش این مقدار چه راه پیش رو خواهید داشت. تمامی گزینه های مالی و سرمایه گذاری یا جذب سرمایه باید به درستی محاسبه شوند و بهترین انتخاب گردد. توجه به این موضوع که در صورت دریافت وام، بهره آن چه مقدار خواهد بود و در چه مدت زمانی باید آن را برگردانید و یا در صورت مشارکت، سود خالص شما به چه نسبتی تقسیم خواهد شد، بسیار اهمیت دارد و نقش تعیین کننده ای در موفقیت فست فود خواهد داشت.

۱۵٫ داشتن یک طرح کسب و کار برای فست فود

باید یک طرح کسب و کار شفاف و صحیح در زمینه راه اندازی فست فود داشته باشید که تمامی مراحل کار و جزئیات را به طور دقیق دربر گیرد. طراحی یک Business plan مناسب نیاز به صرف زمان بسیار زیادی دارد. باید یک چشم انداز دقیق از تمامی مراحل، هزینه ها و روند پیش رو را در طرح کسب و کار داشته باشید .