۶ خطای رایج تغذیه

حتما پوست مرغ را پیش از پختن آن جدا کنید»، «به هیچ وجه به کره و روغن جامد لب نزنید»، «اگر می خواهید لاغر شوید، دور مصرف کربوهیدرات ها را خط بکشید.» حتما خیلی از شما این قبیل باورهای رایج تغذیه ای را که کم هم نیستند، از زبان این و آن زیاد شنیده اید اما واقعا کدام یک از این باورها درست و کدام نادرست هستند؟ این مطلب شما را با ۸ مورد از این باورهای نادرست آشنا می کند…
 
 
۱ کرفس باعث سوزاندن مقدار بیشتری از کالری دریافتی روزانه می شود
 
متاسفانه خیلی از افرادی که رژیم لاغری دارند، وقتی با عبارت «مصرف کرفس، کاهو، گوجه فرنگی یا خیار در طول روز آزاد است»، مواجه می شوند، گمان می کنند این خوراکی ها باعث افزایش سوخت وساز بدن و از بین رفتن کالری دریافتی می شوند. این باور در مورد کرفس از سایر خوراکی ها قوی تر است اما هریک واحد کرفس (معادل یک لیوان کرفس خام و نصف لیوان پخته این سبزی)، تقریبا ۱۰ کیلوکالری انرژی دارد. خوراکی هایی که خودشان انرژی دارند (هر چند خیلی کم)، چطور می توانند باعث از بین رفتن کالری دریافتی از طریق مصرف خوراکی های دیگر شوند؟
 
 
۲. مصرف خوراکی ها یا مکمل های حاوی ویتامین C در پاییز و زمستان از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری می کند
 
خیلی ها فکر می کنند مصرف زیاد مرکباتی مانند پرتقال، نارنگی و لیموشیرین یا قرص های مکمل ویتامین C در فصل های پاییز و زمستان می تواند از ابتلای آنها به سرماخوردگی پیشگیری کند در حالی که محققان معتقدند این یک باور نادرست است و رابطه معناداری بین مصرف ویتامین C و مبتلا نشدن به سرماخوردگی وجود ندارد زیرا سرماخوردگی نوعی بیماری ویروسی است که از طریق وارد شدن ویروس بیماری به بدن، ایجاد می شود. البته ناگفته نماند که ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است و مصرف آن در طول سال باعث افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن و تخفیف علایم بیماری های مختلفی از جمله سرماخوردگی می شود.
 
 
۳. ریزمغذی های موجود در هویج خام از هویج پخته بیشتر است
 
برخلاف باور عمومی و قانون کلی که در مورد سبزی ها وجود دارد، پختن هویج نه تنها ارزش تغذیه ای آن را پایین نمی آورد بلکه باعث افزایش میزان بتاکاروتن موجود در آن می شود بنابراین ارزش غذایی هویج پخته از هویج خام بیشتر است.
 
 
۴. از آنجا که تخم مرغ حاوی کلسترول بالایی است، باید از مصرف آن پرهیز کرد
 
میزان کلسترول موجود در تخم مرغ، آنقدرها هم بالا نیست. ضمن اینکه این ماده غذایی نسبتا ارزان قیمت، حاوی مقادیر مناسبی از پروتئین، روی، آهن، آنتی اکسیدان های لوتئین و گزانتین، ویتامین D و کولین است. به همین دلیل مصرف حجم متعادلی از آن در طول هفته یا ماه، برای هیچ فردی ضرر ندارد.
 
 
۵. هرچه کمتر غلات بخورید، سالم تر می مانید
 
بدن همه ما به مقداری کربوهیدرات که می توانیم آن را از طریق مصرف نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی دریافت کنیم، نیاز دارد. بهتر است به جای حذف این موادغذایی، شیوه خورد و خوراکتان را اصلاح و مثلا انواع غلات سبوس دار را جایگزین غلات تصفیه شده کنید. به این ترتیب، کربوهیدرات لازم را در طول روز دریافت می کنید، هضم این غلات برای بدنتان ساده تر می شود و میزان دریافت فیبر غذایی تان را بالاتر می برید.
 
 
۶. افراد مبتلا به دیابت به هیچ وجه نباید شیرینی بخورند
 
حتی افراد مبتلا به دیابت هم اگر دارو یا انسولینشان را درست مصرف کنند و دیابتشان کنترل شده باشد، می توانند در حد متعادلی شیرینی هم بخورند. البته توصیه می شود به جای شیرینی های خیلی شیرین و خامه ای، کیک و شیرینی های ساده که ترکیبی از غلات و مقدار کمتری روغن و شکر هستند، انتخاب کنند.
 
 
۷. اگر سرما خورده اید، شیر نخورید
 
بسیاری از افراد گمان می کنند نوشیدن شیر در دوران سرماخوردگی باعث افزایش ترشحات مخاط و بدتر شدن وضعیت جسمانی می شود در حالی که محققان استرالیایی اعلام کرده اند هیچ رابطه ای بین مصرف شیر و افزایش مخاط وجود ندارد و تمام افراد سرماخورده می توانند برای بهبود سریع تر بیماری ، شیر که یک ماده بسیار مغذی و مفید است، بنوشند.
 
 
۸. برای به حداقل رساندن میزان چربی و کالری مرغ، پوست آن را پیش از پختن جدا کنید
 
هرچند پوست مرغ چربی زیادی دارد اما برای حفظ ارزش تغذیه ای و آب موجود در بافت گوشت مرغ، آن را با پوست بپزید، سرخ یا حتی کباب کنید و هنگام سرو یا قبل از خوردن، پوست مرغ را جدا کنید و دور بیندازید. به این ترتیب هم به حفظ بافت و ارزش تغذیه ای گوشت مرغ کمک کرده اید و هم کالری اضافی از طریق مصرف پوست چرب مرغ، دریافت نمی کنید.