۷ توصیه درباره غذا خوردن در محل کار

۷ توصیه درباره غذا خوردن در محل کار
شاید خوردن یک ناهار سالم و داشتن تنوع غذایی در ناهار که یکی از مهم ترین وعده های غذایی روزانه است، برای خانم های خانه دار یا آقایانی که ظهرها برای صرف غذا به منزل می روند، کار سختی نباشد اما کسانی که به تمام وقت سرکار هستند و مجبورند ناهار را بیرون از خانه میل کنند و نمی خواهند به غذاهای چرب و پرکالری رستوران ها و اغذیه فروشی ها تن در بدهند، خوب می دانند که تهیه کردن و بردن غذا به محل کار چندان هم ساده نیست. به همین منظور، هفت راهکار مؤثر و در عین حال، متنوع را به شما ارایه کرده ایم تا از این پس، بتوانید تغذیه مناسبی در محل کارتان داشته باشید…
۱) یک ظرف مخصوص نگهداری غذا (فلاسک) تهیه کنید. نبودن یخچال در محل کار شما به این معنا نیست که شما نمی توانید یک غذای کامل که احتمال فساد آن وجود دارد را با خود به سرکار ببرید. شما می توانید به راحتی ظرف هایی که به مدت طولانی غذا را گرم یا سرد نگه می دارند، تهیه کنید و تا زمان صرف ناهار، غذای تان را درون آن نگهداری کنید. شما می توانید این گونه ظروف را از فروشگاه های بزرگ یا مغازه های مخصوص لوازم آشپزخانه خریداری کنید. یک خبر خوب هم اینکه این ظروف در بسته بندی های کیف مانندی (زنانه و مردانه) طراحی شده و عرضه می شوند. بنابراین آقایان هم می توانند بدون هیچ گونه دغدغه ای آن را خریده و مورد استفاده قرار دهند.
۲) آخر شب که به آشپزخانه رفتید، یک دسر خوش مزه درست کنید. بسیاری از افراد عادت دارند که بعد از غذایشان حتما دسر بخورند. حالا چرا این دسر به جای بستنی یا یک فنجان شکلات داغ، یک دسر خانگی خوش مزه که شب قبل تهیه اش کردید، نباشد؟ برای این کار کافی است که چند نوع میوه دلخواه مانند هلو و سیب را پوست کنده و با هم ترکیب کنید. بد نیست که کمی هم ماست کم چرب به آنها اضافه کنید، بعد دسرتان را درون یک ظرف پلاستیکی دردار بریزید و در آن را محکم ببندید و تا صبح بگذارید در یخچال بماند. صبح قبل از رفتن به محل کار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دسرتان را در فریزر قرار دهید و بعد آن را خارج کرده و در کیف غذای تان بگذارید، این طوری بعد از ناهار یک دسر سالم و خوش مزه خانگی خواهید داشت.
۳) هنگام تهیه شام، ناهار فردای تان را هم آماده کنید. اگر گزینه های غذایی سرکارتان مطابق میل و رژیم شما نیست و احساس می کنید وقت کافی هم برای تهیه غذا فردایتان ندارید، بهترین کار این است که تا وسایل آشپزی برای شام دم دستان است، تدارک ناهار فردایتان را هم ببینید چون به هر حال شما در آشپزخانه اید و مشغول آشپزی! یک راه ساده این است که حجم مواد تشکیل دهنده شام تان را زیاد کنید و از همان غذا برای ناهارتان هم ببرید اما اگر دوست ندارید دو وعده غذایی یک جور بخورید، می توانید مثلا مقدار بیشتری گوشت یا مرغ بپزید و آن مقدار اضافه را با کمی پیاز، قارچ، نخودفرنگی، ذرت یا حتی کلم بروکلی ترکیب کنید تا فردا یک غذای جدید برای خوردن داشته باشید.
۴) آدم های خوش اشتها باید لیست غذا تهیه کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق تنوع غذایی هستند و از خوردن هر روزه غذاهای تکراری خسته می شوند، بهتر است که برای خود یک لیست یک ماهه از انواع ساندویچ ها و غذاهای سبک و سالم تهیه کنید و هر روز با مراجعه به آن لیست، طعم جدیدی را تجربه کنید. ساندویچ مرغ با نخودفرنگی، گوشت با ذرت و قارچ با سویا می توانند در لیست غذای شما جا بگیرند.
۵) با همکاران تان گروهی به نام «گروه سوپ» تشکیل دهید! مسلما خوردن هر روزه غذاهای جامد مثل برنج یا ساندویچ خیلی هم دلچسب نیست. شما می توانید برای فرار از این یکنواختی و تجربه یک غذای جدید، هفته ای یک بار غذایی مثل سوپ بخورید. برای دو چندان شدن تنوع هم می توانید بین همکاران تان گروهی را تشکیل دهید و هر هفته یکی را مسوول تهیه سوپ کنید. این طوری شما با طرز پخت سوپ های جدید هم آشنا می شوید. بالاخره هر کسی در آشپزی سبک خاص خودش را دارد. سوپ شیر، سوپ جو، سوپ ورمیشل، سوپ قارچ یا هر سوپ دیگری می تواند قسمتی از برنامه غذایی تان را به خود اختصاص دهد.
۶) برای تهیه غذا، شریک پیدا کنید. شاید یکی از مشکلات خوردن غذای خانگی در سرکار، بردن و آوردن و تهیه آن باشد. شما برای حل این مشکل می توانید با ۴ یا ۵ نفر از همکاران خود که سلیقه های غذایی یکسانی دارید، شریک شوید و هر روز یکی را متصدی تدارک غذا کنید. این طوری علاوه بر اینکه طعم های مختلف غذاها را تجربه می کنید، دیگر مجبور نیستید که هر روز غذا بپزید و سرکار ببرید بلکه هر ۴ یا ۵ روز یک بار نوبت شما می شود. در ضمن مطمئن باشید که این کار آن قدر مفرح است که به مرور زمان تعداد بیشتری از همکاران به گروه شما خواهند پیوست.
۷) سالم ترین منو را انتخاب کنید. اگر شما جزو آن دسته افرادی باشید که عادت ندارند با خود غذا به محل کار ببرند، پس مجبورید هر روز غذایی چرب و پرکالری از بین منوی رستوران های مختلف انتخاب کنید. توصیه اول ما به شما تهیه یک غذای ساده و سبک در خانه است زیرا با این کار دیگر غذاهای رنگارنگ رستوران ها اشتهایتان را تحریک نمی کنند اما اگر نمی خواهید توصیه اول ما را گوش دهید، پس حداقل سالم ترین غذای منو، مثل سالاد فصل را برگزینید تا وقت شام از غذاهای سالم خانگی تناول کنید.